Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
06/08/2020 - 18:00

Pieniędzy rządowych na most na Kamienicy nie będzie? Nie w 2020 roku

Wojewoda o uruchomienie rezerwy finansowej na budowę mostu zastępczego na Kamienicy od MSWiA nie zawnioskuje. Co to oznacza dla samorządów Nowego Sącza, Kamionki Wielkiej, Nawojowej i Grybowa?

Pieniędzy rządowych na most na Kamienicy nie będzie?

Wracamy do tematu zabezpieczenia pieniędzy na budowę mostu tymczasowego na Kamienicy, mostu, który ma zastąpić wyłączoną całkowicie z ruchu starą przeprawę. Na wstępie mały rys sytuacyjny. Już wiadomo, że most zastępczy na Kamienicy ma wybudować wojsko. Tyle, że choć to Nowy Sącz jest właścicielem tego zamkniętego, to w kosztach przedsięwzięcia mają też partycypować inne gminy, które z niego korzystały: Kamionka Wielka i Grybów.

W budżetach tych gmin się nie przelewa, dlatego razem z samorządem Nawojowej wystąpiły one do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o uruchomienie środków z jego rezerwy. Na most tymczasowy i most docelowy. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Desperacki apel sądeckich gmin do premiera Morawieckiego: tak się nie da żyć!

Odpowiedź Kancelarii Premiera była błyskawiczna – wniosek o uruchomienie rezerwy powinien złożyć w imieniu samorządów wojewoda małopolski. Jaką decyzję podjął sam Piotr Ćwik?

- Przede wszystkim uściślijmy, że – wedle naszej wiedzy – już zostały uruchomione działania związane z tymczasowym mostem na Kamienicy, tyle że miałby on powstać w oparciu o siły i środki wojskowe. Rolą samorządów jest przygotowanie stosownej dokumentacji oraz zapewnienie dojazdu do mostu tymczasowego. Przewidywany czas funkcjonowania przeprawy tymczasowej to koniec 2021 roku - brzmi odpowiedź, którą otrzymaliśmy dziś z biura prasowego wojewody.

Zobacz też: Nawojowa też mówi basta "lipnemu" objazdowi. Kto zapłaci za zniszczone drogi?

- Natomiast Wojewoda Małopolski podtrzymuje swoją decyzję dotyczącą umieszczenia budowy docelowego mostu na rzece Kamienica na pierwszej pozycji listy zadań, które miałyby otrzymać dofinansowanie z rezerwy pozostającej w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oczywiście, trzeba w tym przypadku brać pod uwagę fakt, że w ramach tych środków dana inwestycja musi zostać zrealizowana w roku przyznania promesy – czytamy dalej. - Wobec tego, że mamy już drugą połowę roku, zamknięcie w roku 2020 całego procesu inwestycyjnego i realizacyjnego dotyczącego tak złożonej inwestycji, jaką jest budowa mostu jest niemożliwe. Wojewoda będzie rekomendował zadanie do MSWiA celem otrzymania promesy środków finansowych dla Miasta Nowy Sącz w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych w 2021 roku.

Przechodząc do sedna: - Wobec takich okoliczności występowanie do rezerwy Prezesa Rady Ministrów o środki na budowę mostu tymczasowego, który ma zostać zrealizowany przez wojsko – jest niezasadne.

Jednocześnie otrzymaliśmy też informację, że już w najbliższych dniach gminy otrzymają pieniądze w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, które w znacznym stopniu pomogą im realizować bieżące działania. Na liście są też sygnatariusze apelu: Kamionka Wielka, która otrzyma 1 221 634 zł, gmina Grybów, która zostanie zasilona kwotą 3 779 832 zł, Nawojowa z sumą 668 185 i Nowy Sącz z zastrzykiem w wysokości 6 900 129 zł... To pieniądze, które miały zrekompensować gminom spadek dochodów związany z epidemią koronawirusa. 

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)