Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
01/11/2022 - 19:20

Pierwszy nagrobek na Starym Cmentarzu jest restaurowany! Druga kwesta na tej nekropolii [ZDJĘCIA]

Stary Cmentarz w Nowym Sączu przez wiele, wiele lat popadał w ruinę. Ta nekropolia wołała o ratunek. Pod koniec października rozpoczęły się prace konserwatorskie przy bodaj najpiękniejszym nagrobku na tej nekropolii – miejscu pochówku Aurelii Pisz. W tym roku wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki po raz drugi kwestowali na tej nekropolii.

Czytaj także: Zmarła prof. Helena Łazarska, twórczyni Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

- Bardzo cieszymy się, że prace rozpoczęły się – powiedział Sądeczaninowi Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki, który zainicjował projekt „Ocalmy Stary Cmentarz”.

Wspomniana fundacja za punkt honoru postawiła sobie uratowanie tej, bardzo zniszczonej nekropolii. Akcja rozpoczęła się w 2020 roku od systematycznego sprzątania na cmentarzu.

- Okazuje się, że to miejsce pochówku znamienitych sądeczan jest wykorzystywane przez niektóre osoby, jak zwyczajne wysypisko śmieci – dodaje nasz rozmówca.

Podczas ostatniego sprzątania cmentarnego terenu wolontariusze zebrali pięć worków śmieci (butelek, puszek po alkoholu, dziecięce ubrania i inne rzeczy).

Została także uruchomiona internetowa zbiorka pieniędzy. Do tej pory zebrano około 13 tysięcy złotych. W ubiegłym roku po raz pierwszy na Starym Cmentarzu odbyła się kwesta na ratowanie rozpadających się pomników. Przyniosła ona ponad 3,2 tysiąca złotych. Te środki fundacja przeznaczyła właśnie na renowację nagrobka Aurelii Pisz.

Czytaj także: Sądeczanie jak zawsze hojni. XXI kwesta na sądeckich cmentarzach będzie rekordowa? [ZDJĘCIA]

Razem z nią pochowana jest tam jej matka Karolina. Nagrobek, którego zdobi figura zatroskanego anioła znajduje się tuż przy wejściu na Stary Cmentarz od ulicy Jagiellońskiej.

- Rodzina Piszów była rodziną bardzo znaną w Nowym Sączu w XIX wieku – opowiada Bartosz Niemiec, który razem z innymi wolontariuszami kwestował dzisiaj i 30 października na Starym Cmentarzu (była to już II kwesta na ratowanie tej nekropolii). – Region tej rodzinie bardzo dużo zawdzięcza. Rodzina Piszów prowadziła pierwszą w mieście drukarnię przy ul. Pijarskiej. Drukowano w niej odezwy, afisze, książeczki do modlenia, lektury szkolne, kazania, kantyczki czy elementarze.

Równolegle z drukarnią wspomniana rodzina prowadziła także księgarnię zwaną Piszówką. Znajdowała się ona przy ulicy Jagiellońskiej 5. Ta rodzina miała ogromny wpływ na rozwój czytelnictwa w mieście i regionie.

Pod koniec października ruszyły prace konserwatorskie wspomnianego nagrobka.

- Konserwator dzieł sztuki pan Adam Janczy postanowił, że tym miejscem pochówku zajmie się w pierwszej kolejności – dodaje nasz rozmówca. – To dopiero pierwszy etap prac (konserwacja techniczna). Pieniądze, jakie zbierzemy podczas drugiej kwesty przeznaczymy na kontynuację robót przy tym nagrobku. Dalsze prace będą prowadzone już w przyszłym roku.

Jak mówi Bartosz Niemiec, obecnie trwa procedura wpisu nagrobków ze Starego Cmentarza do rejestru zabytków. Taki wpis jest kluczowy, bo wtedy można się starać o środki na ratowanie pomników. Na Starym Cmentarzu zostało skatalogowanych około 60 bardzo zniszczonych nagrobków. – Będziemy chcieli ocalić ich jak najwięcej – dodaje.

[email protected], fot. IM.

Tutaj leżą zasłużeni mieszkańcy Nowego Sącza
Ich grobowce rozsypują się na oczach nowosądeczan


Dziękujemy za przesłanie błędu