Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
18/11/2014 - 14:00

PiS przejmuje Powiat. Wysokie odprawy na otarcie łez dla Golonki i Kiełbasy

Wszystko wskazuje na to, że wybory do Rady Powiatu Nowosądeckiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość i to w tak dobrym stylu, że będzie mogło samodzielnie rządzić a przede wszystkim wybrać starostę i zastępców. To wielki sukces ekipy senatora Stanisława Koguta. Dotychczasowi włodarze powiatu: Jan Golonka i Mieczysław Kiełbasa żegnają się ze stanowiskami ale otrzymają na pocieszenie niemałe odprawy.
 Wczoraj rano ( 17 listopada), w komisji wyborczej w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu zmęczeni pracownicy rozkładali ręce: system padł. Potem, do godziny15.00 zarządzono przerwę z powodu wadliwości systemu komputerowego. Oficjalne wyniki nie były jeszcze dostępne o godzinie 14.00. Dziś rano otrzymaliśmy ze Starostwa następujący komunikat:

- W związku z licznymi pytaniami z Państwa strony informuję, że nie ma jeszcze oficjalnych wyników wyborów. Powiatowa Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy. Proszę śledzić stronę małopolskiego oddziału PKW – informuje Maria Olszowska, zastępca dyrektora Biura Rady i Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, kierownik Referatu ds. Współpracy z Mediami oraz Informacji Publicznej.

Na razie pozostają nam tylko informacje nieoficjalne. Jak się dowiedziało Radio Kraków, najprawdopodobniej na 29 miejsc w radzie powiatu nowosądeckiego, aż 18 mandatów zdobył PiS. To oznaczałoby, że PiS będzie mógł samodzielnie rządzić, powoła starostę, zarząd powiatu i przewodniczących rady. Tym samym nie władzach powiatu nie byłoby miejsca dla starosty Jana Golonki i jego zastępcy Mieczysława Kiełbasy (PSL).

Informację o suksesie wyborczym swojej partii potwierdza senator Stanislaw Kogut: 

- To ogromy sukces, świadczący o wlaściwym prowadzeniu polityki przeze mnie i moich kolegów. 

Pytamy senatora czy Witold Kozłowski, sekretarz powiatu typowany jest na nowego starostę (takie informacje pojawiły tuż po podaniu informacji o sukcesie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości):

- Nie, jego desygnujemy do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Po ogłoszeniu oficlalnych wyników spotkamy się w gronie nowo wybranych radnych i spośrod nich wybierzemy starostę powiatu.

Według ostatnich, nieoficjalnych informacji w radzie jedno miejsce będzie miało PSL i przypadnie ono dotychczasowemu wicestaroście, Mieczysławowi Kiełbasie.

Jest jeszcze aspekt finansowany tej roszady personalnej. Obu panom, na otarcie łez przysługują odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop, zgodnie z przepisami ustawy.

Starosta Jan Golonka ma obecnie 13 dni urlopu, wicestarosta Mieczysław Kiełbasa 33 (stan na 13 listopada 2014 r.). Otrzymają więc, zgodnie z ustawą trzymiesięczną odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Odprawa starosty Golonki wynosi ok. 37 000 zł brutto, ekwiwalent za urlop: ok. 7 713,87 zł brutto. Odprawa wicestarosty Kiełbasy: ok. 32 700 zł brutto, ekwiwalent za urlop  ok. 17 268,36 zł brutto.


BOS, Rob
Fot: Rob


Dziękujemy za przesłanie błędu