Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
02/03/2024 - 05:50

PIT za 2023 r. Tysiące podatników mają już zwrot podatku z nadpłaconych zaliczek na swoich kontach

Choć zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej skarbówka na zwrot podatku ma 45 dni od złożenia zeznania przez Internet, a nawet trzy miesiące gdy PIT był papierowy, to pierwsi podatnicy odnajdują już zwrot podatku po tygodniu.

W takiej sytuacji są ci, którzy od razu w czwartek 15 lutego i kilka następnych dni zaakceptowali przygotowane im do wglądu przez Krajową Administrację Skarbową – KAS, zeznania podatkowe PIT za 2023 rok.

Twój e-PIT popularny jak nigdy wcześniej

Usługa Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) to najprostszy sposób na rozliczenie PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 2 mln deklaracji za 2023 rok. Pozwala ona szybko i wygodnie rozliczyć się z podatku. Docenia to coraz więcej podatników, którzy w tym roku już w ciągu pierwszych dziesięciu dni złożyli ponad 2 mln deklaracji

Podatnicy, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą form dostępnych w ramach login.gov.pl mogą korzystać nie tylko z usługi Twój e-PIT ale także z wszystkich pozostałych e-usług oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową w e-US.

– Zachęcamy do logowania się do e-Urzędu Skarbowego Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dzięki temu można korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-US. Można m.in. sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia z urzędem, zweryfikować status zwrotu podatku, lub zapłacić podatek, także za pomocą systemu płatności BLIK – mówi wiceminister finansów zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 2 mln formularzy PIT za 2023 rok, w tym najwięcej, bo 1 mln 819 tys. deklaracji PIT-37.

Trzeba zacząć od e-Urzędu Skarbowego

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Jak już o tym pisaliśmy, w tym roku przy okazji rozliczania się na platformie Twój e-PIT podatnicy są zachęcani do zgoda na e-korespondencję.

Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.
Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. Ponad 1,5 mln z nich już wyraziło zgodę na e-korespondencję z administracją skarbową.    ([email protected]) fot. StockSnap/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu