Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/08/2015 - 20:30

Piwniczański zespół „Dolina Popradu” zdobył „Złotą Ciupagę” w Zakopanem

Regionalny Zespół „Dolina Popradu” – ambasador Piwnicznej-Zdroju, zdobył Złotą Ciupagę na XLVII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. To już kolejna prestiżowa nagroda, która znajdzie się w dorobku tego utytułowanego zespołu.
Przepustką do udziału w festiwalowych zmaganiach w Zakopanem stało się zwycięstwo w 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Piwniczanie zaprezentowali przed tamtejszą publicznością program „U Wojciecha sypło ziorno”, opowiadający jak niegdyś wyglądało zakończenie pracy przy młócce.

Czarni Górale zyskali uznanie jury i zdobyli „Złote Żywieckie Serce”, a także nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Jako laureaci tego festiwalu reprezentowali oni nasz kraj razem z Zespołem Regionalnym „Limanowianie” z Limanowej na XLVII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

O prestiżowe laury w stolicy Tatr rywalizowało 12 zespołów z zagranicy i 4 zespoły z Polski.

Z Zakopanego „Dolina Popradu” wróciła ze „Złotą Ciupagą”. Zdobyła ją w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej.

Podczas konkursu Piwniczanie zaprezentowali Młócke na Króleski – U Wojciecha sypło ziorno. Program, który oglądała już wcześniej żywiecka publiczność, teraz doceniło jury i publiczność międzynarodowego festiwalu w Zakopanem.

- Stworzenie tego programu poprzedziły szczegółowe badania terenowe oraz kwerendy w muzeach i bibliotekach – powiedziała naszemu portalowi Wanda Łomnicka-Dulak, znana piwniczańska poetka, śpiewająca i tańcząca w „Dolinie Popradu”. – W Zakopanem pokazaliśmy zakończenie pracy przy młocce na galasiorce na korbe w jednej z gazdówek w górskim przysiółku Piwnicznej- Na Króleski . To tam znaleziono tę niekompletną maszynę. Już tylko naprawdę najstarsi mieszkańcy Piwnicznej pamiętają z dzieciństwa taką młockę, którą zaczynano komendą baby do trzojn, chłopy trzepać. Przypomnieliśmy także zabiegi magiczne, będące zabezpieczeniem przed myszami. Zaprezentowaliśmy również pieśni śpiewane jeszcze pod koniec XIX w i na początku XX, zanotowane w Piwnicznej w1908 roku i odnalezione w Muzeum Etnograficznym.

Jury pod przewodnictwem prof. Bożeny Lewandowskiej nie szczędziło pochwał zespołom uznając poziom prezentacji za wysoki i wyrównany. Tym bardziej cieszy zwycięstwo Czarnych Górali z Piwnicznej, którzy jako jedyna grupa z Polski zdobyła ciupagę i to najcenniejszą.

Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Kierownikiem zespołu jest Dariusz Rzeźnik.

- Ogromnie cieszymy się ze zdobycia „Złotej Ciupagi” – mówi kierownik. – To już druga taka ciupaga będąca w naszym dorobku. Przygotowanie programu, który zaprezentowaliśmy w Zakopanem wymagał od wszystkich członków zespołu bardzo dużo pracy. Galasiorkę na korbe praktycznie udało się nam zrekonstruować z trzech takich maszyn. Bardzo trudno było też zgromadzić stary sprzęt do młócki zboża. Jury doceniło „Dolinę Popradu” za oryginalny program, taniec i śpiew.

Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich, zwanych też czarnymi góralami, którzy zamieszkują Piwniczną i jej okolice.

XLVII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem rozpoczął się w środę rozstrzygnięciem XLIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Tu również laureatką I nagrody w kategorii wierszy pisanych językiem literackim została piwniczańska poetka Wanda Łomnicka-Dulak za cykl wierszy „Suplikacje górskie”.

W konkursie w kategorii wierszy gwarowych i pisanych językiem literackim uczestniczyło 101 poetów z całej Polski a nawet z dalekiej Australii. Jury przewodniczył Adam Ziemianin – muszynianin rodem.

(MACH)

Fot. (MACH), Barbara Paluchowa. - program zespół przedstawił na tegorocznych małopolskich "Dożynkach", które odbyły się w Piwnicznej-Zdroju.







Dziękujemy za przesłanie błędu