Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
29/03/2014 - 13:57

Piwniczna: Zabytkowa studnia-cysterna będzie jak nowa

W Piwnicznej-Zdroju rozpoczął się remont zabytkowej studni-cysterny. Obiekt ma być odrestaurowany do końca maja br.
Charakterystyczna studnia – cysterna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli na piwniczańskim rynku. Znajduje się ona w tym miejscu od XVII wieku. Mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju czerpali niegdyś z niej wodę. Później pełniła funkcję zbiornika przeciwpożarowego. W 1876 roku cysterna spłonęła podczas wielkiego pożaru. Uratowała się wówczas z niego jedynie figura św. Floriana, która obecnie znajduje się w wieżyczce cysterny. Studnię odbudowano w 1913 roku. Taką formę architektoniczną zachowała ona do dzisiaj.
Pierwszy przetarg na renowację studni gmina ogłosiła jeszcze w ubiegłym roku. Później były jeszcze dwa kolejne, ale żaden z nich nie doprowadził do wyłonienia wykonawcy. Oferty cenowe przedstawione przez potencjalnych wykonawców przewyższały niestety wartość samego zamówienia. Zadania, którego wartość opiewa na ponad 40 tys. złotych (brutto) podjęła się firma ARStec - pracownia plastyczna i konserwatorska Józefa Steca z Nowego Sącza.
Remont cysterny, która od 2008 roku jest wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego ruszył w tym tygodniu. Prace potrwają do końca maja br.
Gmina Piwniczna Zdrój złożyła za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Perły Beskidu Sądeckiego” wniosek o dofinansowanie tego zadania do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 w ramach tzw. małych projektów. Na restaurację cysterny otrzymała prawie 25 tys. złotych. Brakującą kwotę dołoży gmina z własnych środków.
Zakres planowanych prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkowej studni obejmuje m.in. czyszczenie i konserwację blachy, którą kryty jest dach, a także górująca nad studnią wieżyczka, naprawę uszkodzeń, czyszczenie i malowanie balustrady stalowej, renowację tynków na cembrowinie i filarach studni, malowanie elewacji a także renowacje konserwatorską drewnianej figury św. Floriana.
Z zabytkowej studni, po remoncie zniknie stojąca tam obecnie ręczna sikawka, która była używana przez strażaków z miejscowej jednostki OSP od 1910 do 1939 roku, a potem była sprzętem rezerwowym do 1947 roku.
Niewykluczone, że ręczna sikawka zostanie wyeksponowana w uzdrowisku w innym miejscu.

(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)