Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
20/11/2023 - 16:45

Piwniczna-Zdrój: będzie drożej? Stawki za odbiór śmieci zależą od mieszkańców

W Piwnicznej-Zdroju obsługą systemu śmieciowego zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. A my już dziś pytamy dyrektora ZGKiM Andrzeja Gorskiego – czy w 2024 będzie drożej? Okazuje się, że wszystko zależy od samych mieszkańców.

Znikną koszmarne słupy i kable. To klucz do rewitalizacji piwniczańskiego rynku i klimatycznych uliczek

Tytułem przypomnienia. Otóż w styczniu 2022 roku radni podtrzymali dotychczasowe stawki, czyli z roku 2021 roku - opłatę podstawową za odbiór śmieci segregowanych 23 zł od osoby miesięcznie, dla członków rodzin o najniższych dochodach objętych pomocą społeczną – 21 zł.  Jakim cudem? Ograniczając częstotliwość ich odbioru.

Jednak już w 2023 roku okazało się, że tym razem podobny zabieg nie wchodzi w rachubę. Stawki trzeba podnieść i basta. Miało to oczywiście związek ze wzrostem kosztów energii i kosztów paliw, wzrostem kosztów utylizacji odpadów oraz płacy minimalnej. Przy czym pamiętajmy, że system śmieciowy w Piwnicznej-Zdroju obsługiwany jest cały czas przez tutejszy Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Padła propozycja, by nowe stawki ustalić na poziomie kolejno: 28 zł od osoby miesięcznie za śmieci segregowane, 84 zł od głowy miesięcznie za śmieci zmieszane, 200 zł rocznie za śmieci z domków letniskowych i rekreacyjnych przy segregacji i aż 400 zł gdy śmieci są zmieszane. Radni, po bardzo burzliwych dyskusjach i na komisjach, i na sesji, powiedzieli: veto. Sześciu radnych głosowało za, sześciu przeciw a dwóch wstrzymało się od głosu. 

Piwniczna-Zdrój: dlaczego GDDKiA nie chce zrobić przejścia dla pieszych przy cmentarzu?

Do tematu trzeba było wrócić na kolejnej sesji. I tak też się stało za się kolejna sesja za sprawą zmodyfikowanego projektu uchwały w tej sprawie. Tym razem zaproponowane stawki to 27,50 zł od głowy za śmieci segregowane w skali miesiąca, 82,50 zł za śmieci zmieszane i 200 zł rocznie od domu letniskowego czy innej nieruchomości wykorzystywanej na cele wypoczynkowo rekreacyjne.

Ci co, którzy segregują odpady i zarazem prowadzą kompostowniki mogli liczyć na 2 zł zniżki od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. I ten kompromis został ostatecznie przyjęty. Teraz zbliża się nowy rok i znów pada pytanie, ile trzeba będzie teraz płacić za odbiór śmieci?

- Nie przewidujemy podwyżek. W najbliższych miesiącach chcemy utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie – zadeklarował dziś w rozmowie z Sądeczaninem Andrzej Górski, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Piwnicznej-Zdroju.

Piwniczna-Zdrój: wybierz najskuteczniejszego radnego w gminie. SONDA

Przy czym nasz rozmówca zastrzega jednocześnie, że wymaga to również zaangażowania ze strony samych płacących czyli mieszkańców. Chodzi oczywiście o poziom segregacji odpadów. – Ruszyliśmy właśnie z akcją edukacyjną, podczas której po raz kolejny chcemy uczulić wszystkich w tym temacie, żeby w workach rzeczywiście znajdowały się te frakcje, które zostały zadeklarowane, żeby było jak najmniej śmieci zmieszanych, bo to przekłada się na ceny – zaznacza.

- Przy odbiorze worków z danej posesji nasi pracownicy zaglądają do środka i sprawdzają co tam jest. Jeśli wszystko jest w porządku, to naklejamy na worek zieloną naklejkę, że wszystko jest w porządku. Jeśli zawartość nie jest zgodna z tym, co powinno być dajemy ostrzeżenie. Gdy taka sytuacja się powtórzy, naklejamy czerwoną naklejkę i wtedy mieszkańcy muszą zapłacić stawkę podwyższoną, zgodną z uchwałą rady – wyjaśnia Górski. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay autor: Hans) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu