Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
10/11/2023 - 15:20

Piwniczna-Zdrój: dlaczego GDDKiA nie chce zrobić przejścia dla pieszych przy cmentarzu?

Cmentarz w Piwnicznej-Zdroju przy transgranicznej DK 87. Dlaczego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zgadza się na przejście dla pieszych w tej okolicy? Wszystko przez pomiary.

Znikną koszmarne słupy i kable. To klucz do rewitalizacji piwniczańskiego rynku i klimatycznych uliczek

Mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju nie kryją oburzenia i zniecierpliwienia – choć apelują o to od miesięcy, to nadal nie ma przejścia dla pieszych przez DK 87 koło cmentarza. Ba, część z miejscowych komentuje nawet z ironią, że GDDKiA obraziła się na gminę za to, że nie ma tu szczególnego entuzjazmu dla budowy obwodnicy. – I pewnie nas teraz ze wszystkim będą zbywać. Na obwodnicę będziemy czekać latami, ale to przejście dla pieszych potrzebne jest już dziś. To największy cmentarz w gminie a nie ma jak bezpiecznie do niego dojść. W czym jest problem? – usłyszeliśmy ostatnio w słuchawce. 

Piwniczna-Zdrój: wybierz najskuteczniejszego radnego w gminie. SONDA

O wyjaśnienia poprosiliśmy rzecznika prasowego GDDKiA z Krakowa. - Liczyliśmy kilka lat temu, ile osób korzystało z ówczesnego przejścia dla pieszych w okolicy cmentarza w Piwnicznej-Zdroju. W czasie największego natężenia ruchu w ciągu godziny przechodziła przez nie średnio mniej niż 1 osoba, dokładnie było to 7 osób w ciągu 12 godzin pomiarów prowadzonych w godzinach największego natężenia ruchu pieszych. Z tego względu zdecydowaliśmy o likwidacji tego przejścia informuje Kacper Michna.

- Przejścia dla pieszych lokalizujemy w miejscach, gdzie duża liczba osób przechodzi przez drogę. W okolicach cmentarza w Piwnicznej-Zdroju tak nie jest, nasze pomiary jasno wskazują, że ruch pieszych w tej okolicy jest minimalny. Nie możemy ustawiać znaków „przejście dla pieszych” zbyt często – niestety, jeżeli znaków jest zbyt dużo, to kierowcy je ignorują i osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego, zamiast poprawić bezpieczeństwo pieszych możemy je pogorszyć – twierdzi nasz rozmówca zaznaczając jednocześnie, że z propozycją oznaczenia przejścia w tym miejscu piwniczanie wyszli we wrześniu tego roku a odpowiedź otrzymali już w październiku. ([email protected] Fot.: ilustracyjne Google Street View) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu