Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
04/10/2021 - 15:10

Piwniczna-Zdrój liderem w walce ze smogiem. Bije na głowę inne gminy powiatu

Piwniczna-Zdrój została okrzyknięta niekwestionowanym liderem w walce ze smogiem w powiecie nowosądeckim. Na jakiej podstawie? Liczby nie kłamią.

Piwniczna-Zdrój liderem w walce ze smogiem. Bije na głowę inne gminy powiatu

- W opublikowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Polski Alarm Smogowy rankingu gmin pokazujących liczbę złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze najwyżej w powiecie nowosądeckim uplasowała się gmina Piwniczna-Zdrój - informuje z satysfakcją w imieniu burmistrza Agnieszka Lompart-Porębska.

Ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Od kwietnia do czerwca 32 mieszkańców uzdrowiska złożyło wniosek na wymianę kotła, prace termomodernizacyjne, instalacje OZE. Ranking obejmuje wszystkie gminy w Polsce.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój chce uwolnić grunty pod zabudowę. SESJA LIVE

- Wysokie miejsce w rankingu jest wynikiem uruchomienia w gminie od lutego 2021 roku punktu obsługi beneficjenta. Zatrudniony ekodoradca pomaga wypełniać mieszkańcom wnioski o dofinansowanie oraz wnioski o płatność. W ramach przekazanych środków na uruchomienie punktu obsługi organizowane są spotkania dla osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania oraz dystrybuowane są materiały informacyjne - podkreśla urzędniczka.

Przy okazji podkreślmy, że w Piwnicznej-Zdroju uruchomiony jest specjalny Punkt obsługi petenta, w którym mieszkańcy mogą dopytywać o możliwość wymiany kotła i potencjalne źródła dofinansowania. Znajduje się w Urzędzie Miejskim w Piwnicznej-Zdroju w pokoju nr 7

Od 2016 roku gmina jest też partnerem projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

W ramach projektu organizowane są spotkania, akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach w zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem. Jak podkreśla burmistrz Dariusz Chorużyk: -  Mimo że sytuacja finansowa gminy jest trudna staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowań do wymiany kotłów. Nie mamy możliwości w obecnej sytuacji stworzyć gminnego programu wymiany kotłów, ale chcemy przez kompleksową obsługę programu Czyste Powietrze pomóc uzyskać środki tym wszystkim mieszkańcom, którzy mają zamiar zainstalować u siebie ekologiczne źródło ogrzewania.

Dodajmy też, że już w 6 października w sali narad Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna debata na ten temat. I tu mieszkańcy będą mogli dopytać o szczegóły na temat pozyskania dofinansowania w ramach programu "Czysta Polska". Start o godzinie 15. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu