Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
16/11/2020 - 12:40

Piwniczna-Zdrój: to nie dewastacja lasu, tak wygląda planowa wycinka

Dewastacja lasu czy gospodarka leśna? Wracamy do tematu cyklicznych wycinek drzew i zrywek prowadzonych przez nadleśnictwa działające na terenie Sądecczyzny. Tym razem pod lupę naszej Czytelniczki trafiło Nadleśnictwo Piwniczna.

Piwniczna-Zdrój: tę „dewastację” lasu zawsze zatwierdza minister środowiska

- Może zainteresuje Państwa temat dewastacji szaty leśnej dokonywanej przez Lasy Państwowe na przykładzie Doliny Wielkiej Roztoki w Paśmie Radziejowej - brzmi wstęp listu, który otrzymaliśmy od pani Ewy Binek.

Zobacz też: Szczyt obciachu: wyrzucił śmieci w lesie i jeszcze się podpisał

- Dolina będąca do niedawna wizytówką Beskidu Sądeckiego została zniszczona wycinkę prowadzoną przez Nadleśnictwo Piwniczna. Dnem doliny prowadzi szlak turystyczny (pieszy i narciarski) oraz ścieżka dydaktyczna. Jeżeli wyrąb i związana z nim dewastacja przyrody będzie nadal prowadzona na taką skalę krajobraz doliny będzie przykładem bezmyślnej rabunkowej gospodarki leśnej. Niszczone są nie tylko lasy, ale też piękne polany beskidzkie np. Polana Konieczna, która została całkowicie zaorana - alarmuje miłośniczka przyrody.

- Wycinka i zwózka pozyskanego drewna jest prowadzona tak gorliwie, że prace odbywają się nawet w święto państwowe jakim jest Dzień Niepodległości. Opisane przeze mnie działania prowadzą nie tylko do zaburzenia równowagi ekologicznej wrażliwego i cennego górskiego ekosystemu, ale też obniża w znacznym stopniu atrakcyjność turystyczną regionu. W załączniku przesyłam kilka zdjęć obrazujących skalę zniszczeń - twierdzi zdecydowanie nasza Czytelniczka, która przesłała nam również zrobione w wymienionych miejscach zdjęcia.

O wycince drzew pisaliśmy na łamach naszego portalu już bardzo wiele razy, ale mając na uwadze, że temat ciągle wzbudza wiele kontrowersji przypominamy – wycinka nigdy nie jest prowadzona przypadkowo i to niezależnie od tego, jak wielka wydawałby się jej skala, to element długofalowej polityki ochrony i rozwoju lasów.

Zobacz też: Wieża na Radziejowej. WOW! Widok z 1280 metrów nad poziomem morza

Piwniczna-Zdrój: tę „dewastację” lasu zawsze zatwierdza minister środowiska

Tereny przywołane przez Czytelniczkę są w administracji Nadleśnictwa Piwniczna dlatego oddaliśmy głos nadleśniczemu Stanisławowi Michalikowi. - Wycinka drzew w Lasach Państwowych odbywa się w oparciu o wieloletnie plany, które zawsze są zatwierdzane przez Ministerstwo Środowiska - mówi nadleśniczy. 

Żadne nadleśnictwo w kraju nie pozwoliłoby sobie na wycinkę w sposób samowolny. I chodzi tu zarówno o gatunki oraz wiek wycinanych drzew jak i ich liczbę. Inna rzecz, że nawet w prywatnych lasach, by wyciąć jakiekolwiek drzewo, trzeba uzyskać pozwolenie od nadleśnictwa a każdy egzemplarz dostaje potem specjalną asygnatę. 

Taka wycinka – wbrew temu, jakie są odczucia naszej Czytelniczki – ma służyć właśnie utrzymaniu różnorodności szaty roślinnej, zachować naturalne i niezbędne dla zdrowia lasu proporcje między poszczególnymi gatunkami drzew.

- Trudno jednak tę wycinkę prowadzić w sposób bezśladowy. Tym bardziej, że mieliśmy ostatnio sporo deszczowych dni i ziemia jest mokra. Po każdej zrywce staramy się uprzątać całe błoto ze szlaków, ale zawsze jakieś resztki gdzieś pozostaną – zaznacza Michalik, do którego w ostatnim czasie dotarło sporo sygnałów od turystów, którzy skarżą się na „bałagan” wynikający z pracy leśników.

A że wycinka prowadzona jest czasem w dni ustawowo wolne od pracy nikogo nie powinno dziwić – rytm pracy leśników dyktują warunki atmosferyczne a nie kalendarz, którym można się posługiwać choćby w pracy biurowej… (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Czytelniczka)

Tę „dewastację” lasu zawsze zatwierdza minister środowiska. Nie ma mowy o samowoli
Dewastacja lasu czy gospodarka leśna? Wracamy do tematu cyklicznych wycinek drzew i zrywek prowadzonych przez nadleśnictwa działające na terenie Sądecczyzny. Tym razem pod lupę Czytelniczki trafiło Nadleśnictwo Piwniczna.


Dziękujemy za przesłanie błędu