Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
08/10/2019 - 14:50

Piwniczna Zdrój: niebezpieczne osuwisko? Burmistrz versus służby wojewody

Wracamy do tematu aktywnego osuwiska na terenie Piwnicznej-Zdroju, które zagraża elewacji pobliskiego przedszkola przy ul. Źródlanej. Burmistrz podaje nowe fakty.

O osuwisku pisaliśmy ledwie wczoraj w publikacji Piwniczna-Zdrój: osuwisko zagraża przedszkolakom? Kasy na akcję ratunkową nie ma

Burmistrz Dariusz Chorużyk raz jeszcze pochyla się nad tematem polemizując z służbami wojewody. W czym rzecz? Otóż z oficjalnych wyjaśnień, które otrzymaliśmy z biura prasowego wojewody – a to właśnie wojewoda dysponuje środkami na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, tym zabezpieczanie osuwisk – padło sformułowanie: Gmina Piwniczna nie przedstawiła swojego problemu na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań w Zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich skutków.

Chorużyk nie zgadza się z tym twierdzeniem. Dlaczego? – (…) gmina protokół gminny sporządziła 24 maja 2019 roku i przesłała do weryfikacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 31 maja 2019 roku. W międzyczasie zostało zlecone przez gminę wykonanie Karty Rejestracyjnej Osuwiska.

Zobacz też: Dlaczego warszawianka chce reprezentować w Sejmie Sądecczyznę?

Dalej burmistrz podkreśla, że zgodnie z wytycznymi i wykazem dokumentów które jednostka samorządu terytorialnego składa razem z wnioskiem o zaopiniowanie zadania przez wspomniany wyżej Wojewódzki Zespół jest kopia protokołu Komisji Wojewódzkiej ds. weryfikowania szacunku strat spowodowanych przez klęski żywiołowe w infrastrukturze komunalnej.

- Protokół taki został podpisany 3 października 2019 roku, po wizytacji pracowników Wydziału Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. Nie było zatem możliwe złożenie wniosku i kompletu dokumentów na Posiedzenie Zespołu, które odbyło się w dniu 30 września – dodaje.

- Obecnie, zostały zakończone prace, mające na celu usunięcie nawisu kamieni, które stwarzały zagrożenie dla budynku przedszkola. Złożenie kompletu dokumentów wraz z protokołem komisji wojewódzkiej będzie możliwe w najbliższym czasie na kolejne planowane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań – podsumowuje włodarz gminy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu