Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
07/10/2019 - 10:00

Piwniczna-Zdrój: osuwisko zagraża przedszkolakom? Kasy na akcję ratunkową nie ma

Piwniczna-Zdrój. Osuwisko, które uaktywniło się po wyjątkowo ulewnych majowych deszczach zagraża bezpośrednio elewacji przedszkola. Tyle, że na dziś ani gmina, ani wojewoda nie ma pieniędzy na jego zabezpieczenie. Dlaczego?

O wspomnianym osuwisku pisaliśmy w publikacji Piwniczna-Zdrój: uwaga na aktywne osuwisko! Nie wchodź za taśmę

Miejsce te jest niedaleko ulicy 3 Maja a z Karty Osuwiskowej sporządzonej przez geologów wynika jednoznacznie, że owo osuwisko jest czynne a ruch ziemi nim spowodowany zagraża bezpośrednio elewacji przedszkola mieszczącego się przy ul. Źródlanej.

Temat wypłynął na ostatniej sesji w Piwnicznej – Zdroju za sprawą jednego z rodziców dzieci tam uczęszczających. Ów rodzic jednak nie doczekał się wyjaśnień, bo jak tłumaczył burmistrz Dariusz Chorużyk, nie ma akurat urzędnika, który temat osuwiska pilotuje z ramienia samorządu.

Już po sesji jednak Chorużyk w rozmowie z Sądeczaninem skomentował sprawę następująco. – Osuwisko nad Przedszkolem w Piwnicznej powstało w maju 2019 roku i zostało ujęte w Gminnym protokole do szacowania strat powstałych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Protokół został przesłany do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w celu weryfikacji przez komisję wojewódzką. W lipcu została opracowana Karta Rejestracyjna Osuwiska wykonana przez Państwowy Instytut Geologiczny w Krakowie.

- Obecnie planowane jest zlecenie robót mających na celu usunięcie powstałego nawisu kamiennego, który zagraża budynkowi Przedszkola. Równocześnie przygotowywane są dokumenty niezbędne do zaopiniowania przez Zespół Nadzorujący Realizację Projektu „Osłona Przeciwosuwiskowa przy Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Pozytywna opinia zespołu umożliwi gminie ubieganie się w roku 2020 o środki finansowe na zabezpieczenie osuwiska – podsumowuje Chorużyk.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: chcą żeby Chorużyk zapłacił głową za przedszkole i...

Na razie jednak mamy rok 2019 a przed nami jesienne i zimowe opady. Czy nie ma możliwości wcześniej – w jakimś kryzysowym trybie – zabezpieczyć osuwiska tak, by zagwarantować bezpieczeństwo przedszkolu a tym samym przedszkolakom? Bo właśnie to pytanie było seansem dociekań rodzica, który zabrał głos na sesji. Pytanie zadaliśmy służbom wojewody. I tu nie mamy optymistycznych wieści.

- Gmina Piwniczna Zdrój nie przedstawiła swojego problemu na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań w zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich Skutków, które odbyło się – pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika – 30 września - Paweł Gofron Inspektor wojewódzki z biura prasowego wojewody.

- Po uzyskaniu wiedzy o zaistniałym problemie, 3 października  w Piwnicznej odbyła się wizytacja terenowa pracowników Wydziału Rolnictwa (trzech pracowników, w tym dwóch geologów) na osuwisku zagrażającym przedszkolu. Należy zauważyć, że formalnie nie ma wymogu takiej wizytacji, a w szczególności nie ma wymogu, aby wizytacja poprzedzała zgłoszenie zadania na Wojewódzki Zespół – informuje dalej Gofron.

By wyjaśnić zaraz, że do zadań Wojewódzkiego Zespołu należy m.in. analizowanie, opiniowanie i rekomendowanie zadań planowanych do realizacji w ramach środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi lub przeciwdziałanie tym zdarzeniom, w tym opiniowanie opracowanych dokumentacji geologiczno-inżynierskich, dokumentacji projektowo-budowlanych.

Jeżeli przedmiotowe zadanie zostanie zgłoszone do analizy (wraz z kartą rejestracyjną lub dokumentacyjną osuwiska) Wojewódzki Zespół będzie analizował i oceniał to zadanie osuwiskowe pod kątem kwalifikacji do możliwości ubiegania się o środki z budżetu na stabilizację osuwiska i likwidację jego skutków, ale także pod kątem dokumentów wymaganych w tym zakresie (np. potrzeby wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej przed projektem stabilizacji).

- Termin następnego posiedzenia Zespołu nie został ustalony. Z uwagi na skład Zespołu (udział przedstawicieli instytucji z zewnątrz) jest on uzależniony od liczby wpływających wniosków z jednostek samorządu terytorialnego. Pozytywna opinia Zespołu umożliwi Gminie ubieganie się o środki na zabezpieczenie osuwiska w 2020 roku. Wojewoda kompletuje zadania (m.in. z zakresu stabilizacji osuwisk) – do realizacji na kolejny rok – w grudniu – podsumowuje przedstawiciel wojewody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info  Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)