Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
26/09/2023 - 11:50

Piwniczna-Zdrój: skarżą się na burmistrza za drogę na Obidzę. Co na to radni?

Ważnym – z punktu widzenia mieszkańców Kosarzysk – punktem jutrzejszej sesji w Piwnicznej-Zdroju będzie rozpatrzenie skargi na burmistrza Dariusza Chorużyka. W roli głównej droga gminna prowadząca z Suchej Doliny na Obidzę. Jak sytuację oceniają radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji?

Tytułem wstępu. W sierpniu tego roku kilkoro mieszkańców okolicy zwróciło się do burmistrza z wnioskiem o wymianę nawierzchni na wspomnianej drodze i montaż luster drogowych. Kto choć raz jechał autem z Kosarzysk na Obidzę, doskonale wie, że prośba jest w pełni uzasadniona. Droga pęka, pobocza są wyjeżdżone, mijanek jest niewiele a widoczność na zakrętach i przy wyjazdach z posesji jest naprawdę utrudniona. I to jest fakt bezsporny. Urzędnicy przyznali mieszkańcom rację w całej rozciągłości. Ale już po kilku tygodniach okazało się, że racja, racją, ale drogowców nie widać a droga jest w coraz gorszym stanie, luster drogowych tez nie widać. Zniecierpliwieni mieszkańcy poskarżyli się na burmistrza m.in. do starosty. 

Teraz rozpatrzeniem skargi zajmują się piwniczańscy radni. Co udało się ustalić radnym zasiadającym w Komisji Skarg, Wniosków i Petycji? Jak czytamy w dokumentach przygotowanych na sesję, z wyjaśnień Dariusza Chorużyka wynika, że gmina zaplanowała remont owej drogi na odcinku od parkingu w Suchej Dolinie w kierunku tzw. „Starego Wyciągu”. Prace mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku, w jego trzecim i czwartym kwartale. Kolejny fragment drogi naprawiony będzie dopiero wtedy, gdy samorządowi uda się na to pozyskać środki zewnętrzne.

Piwniczna-Zdrój: wzrosną opłaty za przedszkole. Radni ustalą stawkę już jutro

Jak czytamy dalej, z lustrami drogowymi wszystko też rozbija się o pieniądze. Ich montaż na wskazanym odcinku zostanie zlecony w przypadku wygospodarowania środków finansowych na ten cel w budżecie gminy, najpierw jednak trzeba zrealizować, dopiąć to, co jest zaplanowane w budżecie na 2023 rok.

Komisja uznała te wyjaśnienia za wyczerpujące i zgodne ze stanem faktycznym, tym samym rekomendacja jest taka, by skargę uznać za bezzasadną. – Ponadto doraźna naprawa tej drogi jest według Komisji wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ponieważ konieczne jest wykonanie jej kompleksowego remontu a drobne prace naprawcze można wykonać społecznie we współpracy mieszkańców, Osiedlowego i Urzędu Miejskiego. Odnosząc się do luster drogowych, Komisja stwierdza, iż koszt ich montażu jest dość znaczący, a w obecnym budżecie nie ma środków na to przeznaczonych, więc należy w pierwszej kolejności wskazać źródło finansowania tego zadania – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez przewodniczącego komisji i jednocześnie szefa zarządu osiedla Kosarzyska Piotra Ściegiennego.

Jakie ostatecznie zapadną w tej sprawie decyzje, przekonamy się już na jutrzejszej sesji. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu