Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
20/06/2014 - 13:00

Piwniczna-Zdrój: Zabytkowa studnia-cysterna odzyskała dawny blask

W Piwnicznej-Zdroju wyremontowana została zabytkowa studnia-cysterna. Prace związane z jej odnowieniem trwały kilka tygodni.
Charakterystyczna studnia – cysterna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli na piwniczańskim rynku. Znajduje się ona w tym miejscu od XVII wieku. Mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju czerpali niegdyś z niej wodę. Później pełniła funkcję zbiornika przeciwpożarowego. W 1876 roku cysterna spłonęła podczas wielkiego pożaru. Uratowała się wówczas z niego jedynie figura św. Floriana, która obecnie znajduje się w wieżyczce cysterny. Studnię odbudowano w 1913 roku. Taką formę architektoniczną zachowała ona do dzisiaj. Od 2008 roku znajduje się ona rejestrze zabytków województwa małopolskiego.

W ostatnich tygodniach studnia była restaurowana przez pracowników firmy ARStec - pracownia plastyczna i konserwatorska Józefa Steca z Nowego Sącza.
- Prace remontowe zakończyły się i zostały odebrane m.in. przez służby konserwatorskie – powiedział naszemu portalowi Józef Stec. – Wykonana została m.in. konserwacja techniczna i estetyczna. Bardzo zniszczona, można powiedzieć w stanie katastrofalnym, była wieżyczka cysterny, w której znajduje się drewniana figura św, Floriana. Elementy tej wieżyczki były bardzo skorodowane. Większość z nich trzeba było wymienić. Dobrze, że znalazły się fundusze na restaurację tego zabytku.

Przypomnijmy, że gmina Piwniczna Zdrój złożyła za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Perły Beskidu Sądeckiego” wniosek o dofinansowanie tego zadania do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 w ramach tzw. małych projektów. Na restaurację cysterny otrzymała prawie 25 tys. złotych. Brakującą kwotę dołożyła gmina z własnych środków.

Jak się okazało zakres prac, które wykonano w ramach prowadzonego remontu był znacznie większy niż planowano.
- Studnia od dawna prosiła się o remont, ale przeszkodą było brak funduszy
– mówi Edward Bogaczyk, burmistrz Piwnicznej-Zdroju. - Wreszcie udało się je pozyskać i dzisiaj możemy zobaczyć efekt restauracji zabytku.

Burmistrz Bogaczyk zapowiada, ze będzie czynił starania o pozyskanie funduszy na restaurację piwniczańskiego rynku. Taka możliwość, jego zdaniem otworzy się, gdy pojawią się na taki cel fundusze w ramach nowych programów na lata 2014 – 2020.

Z wyremontowanej cysterny zniknęła stojąca tam ręczna sikawka, która była używana przez strażaków z miejscowej jednostki OSP od 1910 do 1939 roku, a potem była sprzętem rezerwowym do 1947 roku.
Niewykluczone, że ręczna sikawka zostanie wyeksponowana w uzdrowisku w innym miejscu.

(MIGA)
Fot. (MIGA), arch. UMiG w Piwnicznej- Zdroju. – Cysterna przed remontem i po jego zakończeniu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)