Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
18/05/2020 - 12:45

Piwniczna-Zdrój: zamiast transgranicznej kładki ważniejszy "wojewódzki" chodnik

Muszyna ma aż trzy kładki piesze, które łączą tę gminę bezpośrednio ze Słowacją. Dlaczego gmina Piwniczna-Zdrój nie może wybudować choć jednej takiej? Tego właśnie dociekał na ostatniej sesji w Piwnicznej-Zdroju radny Mariusz Lis. Odpowiedź burmistrza: dziś od transgranicznej kładki ważniejszy jest chodnik przy drodze wojewódzkiej. Który dokładnie?

Piwniczna-Zdrój: zamiast transgranicznej kładki ważniejszy "wojewódzki" chodnik

Kiedy powstanie kładka, która bezpośrednio połączy Wierchomlę-Zawodzie ze Słowacją? Jeszcze za czasów poprzedniego burmistrza Zbigniewa Janeczka inwestycja ta uważana była za jedną z priorytetowych dla żyjącej z turystyki gminy Piwniczna-Zdrój.  

Zobacz też: Koniec złudzeń. Firmy z Piwnicznej na umorzenie opłat nie mają co liczyć

 – Dokumentacja techniczna tej kładki jest zrobiona. Nie przez gminę, ale przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jest gotowa. Mało tego, została też zrobiona dokumentacja po stronie słowackiej. Trzeba było tylko wykazać się staraniami o środki z Zarządu Dróg Wojewódzkich na jej budowę. Minęły dwa lata. Jakie działania podjął pan w tym kierunku? – dopytywał burmistrza na sesji radny Mariusz Lis.
-
Czy były jakieś spotkania w tej sprawie?

To bardzo fajna inwestycja, w którą gmina nie musi wkładać żadnych własnych pieniędzy. Czasem ktoś pyta: po co ta kładka, są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Ale jeżeli my nic nie wydajemy, dlaczego nie jej nie mieć? Muszyna ma trzy takie kładki, my możemy mieć przynajmniej jedną.

Tym bardziej, że Wierchomla jest miejscowością turystyczną, w której organizowane są zawody rowerowe dlatego takie połączenie jest bardzo ważne – argumentował Lis doskonale wiedząc, że we wspomnianych zawodach bardzo chętnie uczestniczą również zawodnicy ze Słowacji, a ich zainteresowanie dzięki kładce jeszcze znacznie by wzrosło.

Burmistrz z miejsca zastrzegł, że budowa kładki to zadanie Zarządu Dróg Wojewódzkich. – To nie jest zadanie gminy. Zamiast tego zadania znacznie bardziej potrzebnym, niezbędnym zadaniem jest wybudowanie chodnika na Tworogach również przy drodze wojewódzkiej. I zadanie to będzie w tym roku realizowane wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich. To zadanie jest bardziej istotne – obwieścił twardo Chorużyk.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu