Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
02/07/2020 - 09:20

Piwniczna-Zdrój: zgotowali burmistrzowi referendum, ale absolutorium dostał

Na ostatniej sesji w Piwnicznej-Zdroju radni głosowali w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi Dariuszowi Chorużykowi. I okazało się, że wynik jest pozytywny mimo że ledwie kilka miesięcy temu przeprowadzone było referendum w sprawie jego odwołania.

Piwniczna-Zdrój: zgotowali burmistrzowi referendum, ale absolutorium dostał

W grudniu zeszłego roku piwniczanie mieli zadecydować o losie Dariusza Chorużyka w referendum w sprawie jego odwołania. O szczegółach pisaliśmy m.in. w publikacji Burmistrz rządzi dalej. W Piwnicznej-Zdroju referendum poległo na frekwencji
Ostatecznie okazało się, że Chorużyk będzie rządził dalej, bo frekwencja była tak niska, że referendum uznano za nieważne.

Kilka dni temu Chorużyk musiał poddać się kolejnej próbie – radni głosowali w sprawie udzielenia mu absolutorium za realizację budżetu na 2019 rok. Sytuacja była tym ciekawsza, że lwia część głównych założeń budżetowych to jeszcze pokłosie decyzji jego poprzednika Zbigniewa Janeczka.

Opozycja co i rusz wytacza przeciw dzisiejszemu gospodarzowi gminy kolejne działa – kontrowersje budzi zbywanie działek i nieruchomości należących do gminy, likwidacja dwóch przedszkoli – pokłosiem jednej z decyzji jest wystawienie byłej siedziby przedszkola na sprzedaż, jak bumerang wraca temat odstąpienia od budowy przedszkola na terenie OW Czercz i tym samym rezygnacja z wielomilionowej dotacji. Decyzje personalne co do obsady w magistracie i spółkach też są nieustannie burmistrzowi wytykane. Kolejny zarzut dotyczy wzrostu opłat śmieciowych itp.

Podstawą do udzielenia absolutorium jest jednak przede wszystkim opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i ocena raportu o stanie gminy za rok poprzedzający głosowanie. O samym raporcie pisaliśmy w artykule W Piwnicznej-Zdroju ciągle więcej osób wyjeżdża niż się melduje

Jak kondycję piwniczńskiego samorządu ocenili sami radni? Ostatecznie gospodarz gminy absolutorium otrzymał. Za głosowało 9 radnych, przeciw 4. Jak komentuje to sam burmistrz?

- Dziękuję radnym za udzielone wotum zaufania oraz absolutorium. Na taki wynik pracowaliśmy wszyscy, zarówno radni, dyrektorzy, pracownicy jednostek budżetowych oraz pracownicy urzędu miejskiego. Za nami trudny rok i mam tu na myśli zarówno stan finansów Gminy, jak również to, że mam za sobą referendum. Mimo wszystko udało nam się pozyskać około 11 milionów na inwestycje, które wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców. Oczywiście przed nami jeszcze dużo wyzwań i dużo potrzeb mieszkańców do zrealizowania, ale stopniowo będziemy je realizować – mówi burmistrz.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info
 Dziękujemy za przesłanie błędu