Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
04/04/2015 - 20:02

Piwniczna-Zdrój: Zniszczono gniazdo bociana. Kto je odbuduje?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że bocianie gniazdo zostało zrzucone z komina piwniczańskiej spółdzielni. Poinformował nas o tym Czytelnik i na dowód nadesłał zrobione dronem zdjęcia, które dokumentują ogrom dokonanych zniszczeń.
Pisaliśmy o tym tutaj:Bocian wrócił do domu w Piwnicznej-Zdroju. Ma gniazdo czy go nie ma? Sprzeczne relacje

Pracownicy spółdzielni zapewniali nas, że dokonali tylko "kosmetycznego" przycięcia wystających gałęzi, które zasłaniały otwory kominowe. Tymczasem nasz Czytelnik nadesłał zdjęcia, przedstawiające zniszczone gniazdo, pusty komin i bociana usiłującego je odbudować.

- Gniazdo zostało celowo zburzone przez pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej „Uwrocie”. początkiem października 2014 roku - mówi Dariusz Łomnicki z Piwniczej-Zdroju.

Przypomnijmy, że rozporządzenie ministra środowiska mówi, że po spełnieniu pewnych wymogów, gniazda bocianów znajdujących się pod ochroną gatunkową mogą być usuwane dopiero po 16 października.

Ptak, który przyleciał z Afryki stara się je odbudować, nie zważa przy tym na śnieżne zadymki i porywisty wiatr, które bardzo utrudniają mu pracę. Jest bardzo prawdopodobne, że samica, która przyleci niebawem będzie chciała złożyć w nim jajka. Warto przypomnieć oczywistą prawdę, że gdy bociany założą gniazdo na jakimś domu, to znak, że zagościło tam szczęście.

Mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju apelują o jak najszybsze odbudowanie gniazda lub też budowę w sąsiedztwie platformy, na której bociany będą mogły założyć nowe gniazdo.

- Sytuacja wymaga pilnej interwencji odpowiednich służb - mówią nasi Czytelnicy.

W galerii zamieszczamy zdjęcia gniazda z bocianami (1-3) wykonane 7 lipca 2014 i zdjęcia (4-6) z tego roku z dnia 29 marca. Dokumentują one gniazdo w którym przez 12 lat wychowywały się bociany i zniszczenia dokonane przez pracowników spółdzielni.


(Rob)
Fot. Dariusz Łomnicki
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe