Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
07/12/2013 - 17:12

Plakaty mistrza. Wystawa Mieczysława Górowskiego

Do 23 lutego 2014 roku w Galerii Dawna Synagoga oglądać można retrospektywną wystawę plakatów Mieczysława Górowskiego. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu posiada największą kolekcję prac plastyka urodzonego w Miłkowej pod Korzenną.
Plakaty do spektakli teatralnych, filmów, festiwali i imprez kulturalnych utrzymane w jednym, charakterystycznym dla siebie stylu. Groteskowe, rubaszne, melancholijne, niejednoznaczne, pobudzające odbiorcę do myślenia, poszukiwania ukrytych sensów. Maski, jajka, rozcięte płótno, kurtyna czy dłonie to elementy, które powtarzają się w twórczości Górowskiego.
- Ideą pracy Górskiego był dialog z widzem, zmuszanie go do wysiłku intelektualnego, tak żeby odbierał te dzieło bardzie intelektualnie. Jego plakaty są bardzo pomysłowe i kreatywne. Na wystawie prezentujemy 59 z całej kolekcji 230, którą artysta przed śmiercią przekazał muzeum - mówi Edyta Ross-Pazdyk, wraz z Barbarą Szafran kurator wystawy.
Wystawa w Galerii Dawna Synagoga ułożona jest chronologicznie, tak, że idąc w odpowiednim kierunku prześledzić można drogę twórczą współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu. Dodatkowo podziwiać można kilka obrazów prof. Górowskiego.
Na piątkowym (6 grudnia) wernisażu, który otworzył dr Robert Ślusarek - dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, gościła Ewa Górowska wdowa po profesorze oraz jego syn Maciej.
- Tata bardzo miło wspominał współpracę z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Jako człowiek wywodzący się z tego regionu, czuł się z nim bardzo związany, uczestniczył w tutejszym życiu kulturalnym - mówi Maciej Górowski.
***
Mieczysław Górowski (1941-2011)
Urodził się w Miłkowej niedaleko Korzennej. Po ukończeniu w 1959 r. Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie, rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował kolejno na Wydziałach Architektury Wnętrz i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 r. na Wydziale Form Przemysłowych w Pracowni Projektowania Produktu i Komunikacji Wizualnej kierowanej przez prof. Andrzeja Pawłowskiego. Zdobycie w tym samym roku I Nagrody w ogólnopolskim konkursie na plakat Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie zapoczątkowało jego twórczość w dziedzinie projektowania plakatów. Po zakończeniu studiów artysta został na uczelni i rozpoczął pracę dydaktyczną. W 1992 r. został profesorem ASP, a w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.
Mieczysław Górowski należy do najwybitniejszych polskich plakacistów. W ciągu swojej kariery artystycznej zrealizował ich około 500 współpracując z różnymi wydawcami w kraju i za granicą. Jego oryginalne i rozpoznawalne w stylu plakaty były wielokrotnie nagradzane na licznych krajowych oraz międzynarodowych wystawach i konkursach. Równolegle uprawiał również malarstwo, zbieżne pod wieloma względami z jego koncepcją plakatu. Prace Mieczysława Górowskiego znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie, m.in.: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Suntory Museum w Osace, Musee d'art decoratives w Montrealu, TheIsrael Museum w Jerozolimie, Musee d'art decoratives w Paryżu, Moderna Musset w Sztokholmie, Deutsches Plakatmuseum w Essen oraz Muzeum Plakatu w Warszawie. Prace prezentowane na wystawie zostały ofiarowane przez artystę tuż przed śmiercią Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu (ze wstępu Edyty Ross-Pazdyk).

Wystawa czynna będzie do 23 lutego 2014 roku. Projekt dofinansowany został przez prezydenta Nowego Sącza. Polecamy!

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu