Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
08/04/2021 - 09:50

PLAY tłumaczy się z budowy przekaźnika w Rytrze. Czy przekona przeciwników?

Mieszkańcy Rytra już od 2017 roku sprzeciwiają się ostro budowie 49-metrowego przekaźnika telefonii komórkowej PLAY. Gdy okazało się, że inwestor nie chce odstąpić, do rady gminy wpłynęła skarga na wójta o zaniedbania w tym zakresie. Dziś PLAY odnosi się do wszystkich uwag miejscowych.

PLAY tłumaczy się z budowy przekaźnika w Rytrze. Czy przekona przeciwników?

Mieszkańcom Rytra, w 2017 roku pod protestem podpisało się aż 230 osób, przede wszystkim nie odpowiada lokalizacja przekaźnika na Połomi, w bliskości obszarów chronionych, blisko zabudowań i w jednym z najpiękniejszych widokowo miejsc. Do tego cały czas podkreślają – w ich gminie problemu z zasięgiem komórkowym nie ma. Jeśli jest w innych, sąsiednich gminach, to niech operator tam stawia konstrukcję.

A o samej skardze na wójta i kolejnych zwrotach administracyjnego postępowania pisaliśmy szczegółowo w publikacji 49-metrowy przekaźnik GSM na Połomi? Jest skarga na wójta Rytra

Dziś przedstawiamy, w całości, stanowisko, jakie w tej sprawie przysłał nam w imieniu PLAY Martin Stysiak Ekspert ds. Public Affairs.

W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie małopolskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.

Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja.

Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Inwestor stacji bazowej na Połomi w Rytrze jest na etapie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji umarzającej postępowanie w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach decyzji środowiskowej.

Zobacz też: Czy sieć 5G powoduje raka? Zobacz raport dla Ministerstwa Cyfryzacji

Planowana infrastruktura w Rytrze oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z naszych inwestycji spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji czy też Urząd Komunikacji Elektronicznej.

W związku z tym nie wymagają żadnych dodatkowych procedur ponad te, które jako operator, a tym samym inwestor, spełniamy realizując każdy proces budowalny. Konsultacje w tym przypadku pozostają w gestii władz lokalnych, jeśli uznają, że takowe są potrzebne.

Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020