Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/11/2021 - 15:40

Po co segregować, jak wszystko trafia do jednego miejsca? Obalamy mit śmieciarki

- Po co mam segregować śmieci, skoro wszystko później i tak trafia do jednej śmieciarki – często takie głosy sprawiają, że zaczynamy w wątpić w sensowność recyklingu. Czy słusznie?

Zobacz również: Do którego pojemnika wrzucasz karton po mleku? Największe błędy segregacji

Podjeżdża śmieciarka, wysiadają pracownicy. Zabierają odpady oznaczone kolorem żółtym, chwilę później do śmieciarki ładują również inne odpady. Każdy z nas chociaż raz widział taką sytuację na własne oczy lub słyszał taką historię. Czy segregowanie ma sens, jeśli wszystko i tak wpada do jednej śmieciarki? Ile w tym prawdy? Zapytaliśmy o to pracowników spółki Nova, która odbiera śmieci od sądeczan.

W wielu gminach śmieci odbierane są przez kilka grup pracowników w różnym czasie. Np. w godzinach porannych przyjeżdżają śmieciarką po odpady zmieszane, a plastik czy szkło pakują na samochód, który podjeżdża pod nasz dom po kilku godzinach.

Zdarza się również, że odpady segregowane początkowo trafiają do jednego pojazdu, ale później worki są rozdzielane według zasad recyklingu w sortowni. Pod nasz dom może podjechać również śmieciarka wielokomorowa, która ma kilka przegród. Dzięki temu odpady posegregowane nie są mieszane w procesie zbierania.

- Konkretny odpad powinien zostać umieszczony w pojemniku o odpowiednim kolorze, natomiast w praktyce wygląda to tak, że nie jest zachowana kolorystyka pojemników, na co spółka nie ma wpływu, a co dla osób przejeżdżających lub przechodzących obok budzi kontrowersje – wyjaśnia Anna Łatka ze spółki Nova. – To kierowca i ładowacze ustalają czy dana frakcja jest dobrze wyselekcjonowana i jaki pojazd powinien ją odebrać.

To również może Cię zainteresować: Podlewanie kwiatów, mycie auta, nawet pranie. Co można zrobić z deszczówką?

Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownicy firmy zbierającej odpady zauważą, że śmieci nie są odpowiednio posegregowane? – W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w strumieniu odpadów segregowanych odpad traktowany jest jako zmieszany, zgodnie z obowiązującymi przepisami – informuje spółka Nova. Wynika to z artykułu 6ka. Ustawy o czystości i porządku w gminach.

- W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściciela nieruchomości – tak brzmi punkt 1 artykułu 6ka wspomnianej ustawy.

Dalej czytamy, że to wójt, burmistrz lub prezydent miasta wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a następnie określa wysokość opłaty za odbieranie śmieci w czasie, kiedy śmieci nie były odpowiednio segregowane.

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „EKO SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu