Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
23/05/2013 - 11:05

Pochówek dla bezdomnego. Kiedy na koszt miasta?

Rada Miasta podjęła niedawno uchwałę dotyczącą zasad pochówku m.in. osób bezdomnych i o nieustalonej tożsamości na koszt Skarbu Państwa. Dokument czeka na podpis wojewody. Uchwała jest tylko konieczną formalnością, bo w ostatnim czasie miasto nie grzebało na swój koszt anonimowych zwłok ani osób bezdomnych.
Na koszt państwa chowani będą bezdomni zmarli na terenie Nowego Sącza, którzy mieszkali lub przebywali na terenie miasta i nie mieli bliskich, bądź ich krewnych nie stać na sprawienie pogrzebu, albo też uchylają się od tego obowiązku. Miasto ma zapewnić pochówek zmarłym bez ustalonej tożsamości, których zwłoki odnaleziono na terenie miasta oraz mieszkańców innych gmin o ustalonej tożsamości, których zwłoki odnaleziono na terenie Nowego Sącza.
Koszty pochówku pokrywa miasto ze środków na zadania własne pomocy społecznej o charakterze obowiązkowym. O pogrzebie na koszt podatników decyduje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w oparciu o akt zgonu oraz po rozeznaniu sytuacji przez pracownika socjalnego i stwierdzeniu okoliczności uzasadniających takowy pochówek. Pogrzeb ma być przeprowadzony zgodnie z wyznaniem zmarłego. Jeśli nie jest możliwe jego ustalenie, ceremonia przebiega według zwyczaju świeckiego.
Co obejmują świadczenie związane z pogrzebem? Jest to m.in. koszt przechowywania zwłok w chłodni (w przypadku śmierci w szpitalu, zgodnie z przepisami, za przechowywanie zwłok przez pierwsze 48 godzin koszty ponosi szpital), umycie i ubranie zwłok, zakup ubrania dla zmarłego oraz najtańszej trumny z wyposażeniem, następnie koszt transportu zwłok karawanem, zakup krzyża i tabliczki, a także wykopanie, zakopanie, uformowanie i oznaczenie grobu tabliczką.
Kryterium wyboru firmy pogrzebowej jest najniższa cena oferowana za usługę pogrzebową. Sam jej koszt nie może być wyższy niż 70 proc. zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS na dzień pogrzebu.
- Specjalnych kwater dla tych osób jako takich nie ma - mówi Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. – Miejsca ich pochówku określa dany zakład pogrzebowy – zaznacza.
Uchwała ustala też m.in. zasady zwrotu wydatków poniesionych na pogrzeb. Jeżeli po zmarłym przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS, to wydatki w całości pokrywa się z tego zasiłku, jeśli nie przysługuje po nim zasiłek, a pozostawił majątek, to wydatki pokrywa się z części masy spadkowej. Jeżeli po zmarłym nie przysługuje zasiłek pogrzebowy, to MOPS wystąpi do gminy, gdzie zamieszkiwał bądź był zameldowany o zwrot całości kosztów związanych z pogrzebem. W przypadku bezdomnych, których ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały było Nowy Sącz i którzy nie posiadali osób bliskich, koszt pogrzebu pokrywa miasto, podobnie jak w przypadku osób NN.
- Z zebranych przeze mnie informacji wynika, że ani w roku kalendarzowym 2012 ani w tym roku nie mieliśmy żadnego przypadku pochówku na koszt miasta – informuje Józef Markiewicz dodając jednocześnie, że uchwała nie jest jeszcze prawomocna, czeka bowiem na podpis wojewody.

ZOG
Fot. scx.hu








Dziękujemy za przesłanie błędu