Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
16/10/2021 - 08:25

Podczas prac w ogródku wykopała granat. Do Muszyny przyjechali saperzy

Wielką spostrzegawczością i rozwagą wykazała się mieszkanka Muszyny, która podczas prac w ogródku wykopała granat przeciwpiechotny. Choć znalezisko było skorodowane, oblepione ziemią i na pierwszy rzut oka nie przypominało niewybuchu, kobieta zareagowała prawidłowo.

Właścicielka jednej z posesji w Muszynie podczas prac porządkowych w ogródku wykopała przedmiot, który wyglądem przypominał granat. Choć znalezisko było skorodowane i zardzewiałe, kobieta wykazała się spostrzegawczością i rozwagą. O całym zdarzeniu niezwłocznie poinformowała policję. Na miejsce natychmiast udali się funkcjonariusze z Muszyny.  

- Policjanci zabezpieczyli teren i wspólnie ze strażakami OSP w Muszynie, pilnowali niebezpiecznego znaleziska do czasu przybycia patrolu saperskiego – informuje kom. Justyna Basiaga z sądeckiej policji.

W piątek do Muszyny przyjechała załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Saperzy sprawdzili znalezisko. Okazało się, że jest to granat przeciwpiechotny typu F1. Groźna „pamiątka z wojny” została zabrana na poligon, gdzie została zdetonowana.

Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy niewybuch?

- Przede wszystkim należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie zranieniem, a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu – wyjaśnia kom. Justyna Basiaga. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu