Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
24/11/2020 - 16:15

Podegrodzie: budżet na 2021 na pewno nikogo nie rozczaruje

Jak będzie wyglądał budżet gminy Podegrodzie na 2021? Dwie najważniejsze informacje dla mieszkańców są takie, że mimo kryzysu związanego z epidemią COVID-19 gmina chce zrealizować wszystkie inwestycje, których społeczność oczekuje w pierwszej kolejności a przyszły rok zamiast deficytem, jak poprzedni, zamknąć się powinien nadwyżką budżetową.

Podegrodzie: budżet na 2021 na pewno nikogo nie rozczaruje

W publikacji Podegrodzie: wiemy, które drogi gmina wyremontuje w 2021 roku przedstawiliśmy już główne założenia inwestycyjne gminy Podegrodzie na przyszły rok, a teraz słów kilka tytułem komentarza ze strony głównego autora projektu, czyli wójta Stanisława Banacha. Jakie przedsięwzięcia z punktu mieszkańców są najważniejsze?

- Cieszymy się przede wszystkim z tego, że w ogóle udało nam się coś na przyszły rok zaplanować. Wszyscy wiemy, jaka jest obecnie sytuacja w samorządach a trudno z kolei przewidzieć, jak to potoczy się w przyszłym roku – mówi na wstępie wójt.

- Z większych przedsięwzięć trzeba wymienić budowę chodnika w Naszacowice Olszanka. To bardzo ważna rzecz, która przełoży się przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa dzieci chodzących tu do szkoły. Kolejne istotne przedsięwzięcie to dokończenie tworzenia ośrodka dziennego dla seniorów i zagospodarowanie praktycznie całego budynku po szkole w Podegrodziu, do którego chcemy przenieść Ośrodek Pomocy Społecznej – wylicza najważniejsze przyszłoroczne przedsięwzięcia zaznaczając, że w przypadku drugiej z inwestycji, gmina chce też z czasem zagospodarować piwnice, gdzie mogłaby powstać jakaś kawiarenka i sala pamięci zasłużonych mieszkańców gminy.

Zobacz też: 160 milionów! Tyle rekordowy Stary Sącz chce wydać w 2021 roku

Bardzo ważnym zadaniem jest utworzenie boiska z prawdziwego zdarzenia w Naszacowicach, z którego mogłaby korzystać nie tylko młodzież, ale wszyscy okoliczni mieszkańcy.

Spora rewolucja szykuje się też w Stadłach, gdzie od wielu lat spędza sen z powiek miejscowej społeczności i gospodarzom gminy stan techniczny Szkoły Podstawowej. Budynek, w którym funkcjonuje placówka powstał bowiem jeszcze w 1893 roku.

Wójt chce, by ta szkoła została rozbudowana o kilka nowoczesnych, przystających do naszych czasów sali lekcyjnych. – Bo Stadła są za małe na to, by budować zupełnie nową szkołę, ale dzięki kolejnym pomieszczeniom, te stare można będzie zagospodarować na inne cele.

Z punktu bezpieczeństwa mieszkańców ważnym przedsięwzięciem będzie na pewno wymiana całego oświetlenia ulicznego w gminie. Stare lampy z żarówkami, z oświetleniem sodowym, z których część pamięta jeszcze lata 70 zostaną wymienione na nowe, ledowe i wyposażone w system, który będzie sterował natężeniem światła w zależności od warunków. Będzie bezpieczniej i przede wszystkim taniej a efektywniej.

Gmina chce też być gotowa do ubiegania się – jeśli tylko pojawi się taka możliwość – o dofinansowanie na rozbudowę gminnej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. – I choć projekty, to nie są inwestycje, które można zobaczyć i którymi można się jakoś szczególnie pochwalić, to chcemy przygotować już przyszłym roku dwa takie – komentuje Banach a my dodajmy, że wyda na to aż 188 tysięcy złotych a inwestycje dotyczą trzech sołectw: Długołęki – Świerkli, Rogów i Juraszowej.

I jeden z najważniejszych optymistycznych akcentów – zamiast deficytu projekt budżetu na 2021 rok zakłada nadwyżkę budżetową w wysokości 390 tysięcy złotych. Dla gminy to prawdziwa gwarancja poczucia bezpieczeństwa w obecnych, wyjątkowo niepewnych czasach. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)


 Dziękujemy za przesłanie błędu