Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
21/11/2019 - 11:20

Podegrodzie: idzie kanalizacja, dwa sołectwa w kolejce

Zgodnie z deklaracją gmina Podegrodzie likwiduje białe plamy w systemie kanalizacyjnym. Strefa gospodarcza w Podrzeczu już jest uzbrojona a jeszcze w tym roku roboty ruszą w dwóch innych miejscach.

Gmina Podegrodzie nadal kuleje jeśli chodzi o skanalizowanie swoich terenów. By można było myśleć o kolejnych przedsięwzięciach, najpierw trzeba zrealizować te, na które są już od lat są gotowe projekty budowlane. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dokumentacja nie straciła ważności. I tak już zamknięto właśnie rozbudowę kanalizacji – obrazowo do „Mrówki” w Podrzeczu. Koszt to ponad 384 tys. z czego 312 tys. samorządowi udało się pozyskać w ramach pożyczki z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która zostanie – zgodnie z procedurami – umorzona po rozliczeniu projektu.

Ale na tym nie koniec dobrych wiadomości. Jeszcze w tym roku prace przy rozbudowie sieci rozpoczną się na osiedlu Młynówka również w Podrzeczu i w Brzeznej. I w tym wypadku samorząd ma już zagwarantowane finansowanie przedsięwzięcia.

Zobacz też: Biblioteki z remizą nie pożeni. Podegrodzie oberwałoby za to po kieszeni

Przy okazji przypominamy, że gmina apeluje o likwidację dzikich przyłączy do kanalizacji, przyłączy, które wbrew prawu odprowadzają do gminnej sieci wodę z opadów i wody gruntowe oraz przemysłowe. Na razie władze Podegrodzia dały czas, by mieszkańcy sami rozwiązali ten problem, ale już niedługo gminne służby będą sprawdzać sieć korzystając z techniki zadymiania. Po stwierdzeniu nieprawidłowości na właścicieli dzikich przyłączy nakładane będą kary finansowe.

Dlaczego to takie ważne? Bo podobne dzikie przyłącza destabilizują pracę całego systemu i prowadzić mogą do m.in. wybijania ścieków a dalej zatrucia wód podskórnych choćby bakteriami kałowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu