Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
12/08/2019 - 21:45

Podegrodzie też będzie miało swoje trasy rowerowe. Połączą Świniarsko z EuroVelo

Decyzją rady gminy Podegrodzie podjęta została współpraca z Nowym Sączem i gminą Chełmiec, by dołączyć do rozbudowy sieci rowerowych na terenie Sądecczyzny. Gmina połączy Świniarsko z EuroVelo. Którędy i kiedy?

Jak informuje wójt Stanisław Banach wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu od listu od wójta Chełmca, którego samorząd zagwarantował sobie już dawno środki na budowę trasy rowerowej w Świniarsku. Pisaliśmy o jej oddaniu do użytku w publikacji Świniarsko: Wsiadaj na rower i wyruszaj nową ścieżką [WIDEO, ZDJĘCIA] 

Ostatecznie stanęło na tym, że podpisane zostanie w tej sprawie trójstronne porozumienie między Chełmcem, Nowym Sączem a Podegrodziem właśnie. Gminy te stworzą wewnętrzną sieć swoich własnych tras rowerowych, które włączone zostaną jednocześnie do większej, globalnej sieci EuroVelo. Wójt Banach nie ukrywa, że podegrodzianie już od dawna sygnalizowali, że i u nich powinny powstać trasy na wzór tych, jak ostatnio oddano też wokół Kamienicy w Nowym Sączu. To doskonały bodziec do rozwoju turystyki. Stąd i przy głosowaniu na ostatniej sesji radni też nie mieli wątpliwości, by propozycję Nowego Sącza i Chełmca przyjąć.

Zobacz też: Ścieżka pieszo - rowerowa nad Kamienicą w Nowym Sączu otwarta! [FILM, ZDJĘCIA]

I choć na razie zdecydowanie za wcześnie na pisanie o szczegółach, to już wiadomo, że trasa w Podegrodziu będzie biegła od Świniarska do mostu św. Kingi, by tam właśnie wpiąć się (pod mostem) do pozostałych tras na terenie naszego regionu.

– Na pewno częściowo będzie biegła po wałach. Na niewielkim odcinku będzie musiała wejść za wały, bo jest jedno takie miejsce, w którym na wał wchodzi obwodnica. A to z kolei będzie wymagało szczegółowych uzgodnień z Wodami Polskimi, czyli właścicielem wałów. Czeka nas sporo pracy przy projekcie – nie ukrywa Banach zastrzegając jednocześnie, że pieniądze na projekt gmina będzie chciała zabezpieczyć w swoim budżecie na przyszły rok.

- Chcemy mieć gotowy projekt by być przygotowanym, gdy ogłoszone zostaną kolejne konkursy, będą pieniądze na budowę kolejnych tras rowerowych – podsumowuje włodarz gminy Podegrodzie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info

Nowa ścieżka rowerowa w Świniarsku
Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas i przemierzać ścieżki rowerowe mają powody do zadowolenia. Dzisiaj został dla nich udostępniony kolejny odcinek takiej trasy biegowo-rowerowej, tym razem przebiegającej przez gminę Chełmiec. Została ona zrealizowana w ramach projektu Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe, którego realizatorem były Fundacja Sądecka oraz gmina Chełmiec.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)