Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
30/05/2013 - 06:15

Podegrodzie: Zespół Szkół im. św. Kingi ma 100 lat!

Kiedyś elitarna szkoła dla dziewcząt wiejskich, dziś kształcąca młodzież przede wszystkim w kierunkach zawodowych. Zespół Szkół Zawodowych im. św. Kingi w Podegrodziu świętuje jubileusz 100-lecia powstania.
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w sobotę – 1 czerwca. Rozpocznie je Msza Święta w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Podegrodziu, której będzie przewodniczył ks. bp Tadeusz Pieronek. – Mama księdza Biskupa – pani Paulina Wolny Pieronek, była absolwentką naszej szkoły, stąd zaproszenie biskupa Pieronka było sprawą oczywistą – mówi Bożena Mynarek, dyrektor ZSZ z Podegrodziu. Swoja obecność na uroczystości zapowiedzieli także między innymi: Rafał Skompski – były wiceminister kultury, wnuk absolwentki szkoły w Podegrodziu oraz znana w środowisku lekarskim absolwentka szkoły - doc. dr med. Stefania Górz-Kardasiewicz.
W czasie uroczystości przed budynkiem szkoły zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, umieszczona na kamieniu z granitu. Będzie także miało miejsce przekazanie sztandaru, który ufundowali Zofia i Wiesław Czop, właściciele firmy „Gród” z Podegrodzia.
***
Historia ZSZ w Podegrodziu
O powstaniu szkoły w Podegrodziu zdecydowano w 1892 roku, podczas obchodów 600-lecia śmierci bł. Kunegundy - patronki Ziemi Sądeckiej. To właśnie wtedy zebrali się w Starym Sączu okoliczni działacze społeczni, którzy postanowili uczcić tę rocznicę, powołując szkołę dla dziewcząt wiejskich pod wezwaniem bł. Kunegundy. Fundusze na jej budowę miało gromadzić Towarzystwo Zakład Błogosławionej Kunegundy. - Długo zastanawiano się, gdzie szkoła powinna zostać usytuowana i w końcu padł pomysł, aby było to Podegrodzie – mówi Bożena Mynarek, dyrektor ZSZ z Podegrodziu.
Na zakupionej parceli stanął budynek, który ostatecznie został oddany do użytku w 1912 roku. Tak powstała Żeńska Szkoła Rolnicza z internatem. Pierwszą kierowniczką została Maria Gostkowska.
- To była szkoła elitarna, jedynie dla 24 dziewcząt. Nauka w niej była bezpłatna natomiast uczennice mieszkały w internacie. Miesięczny koszt ich utrzymania wynosił 24 korony, co jak na tamte czasy, było sporym wydatkiem – dodaje dyrektor Mynarek.
Obok nauki dla dziewcząt prowadzone były kursy dla kobiet z szycia, haftowania, gotowania i przetwórstwa. W 1929 roku zmieniono nazwę szkoły na Żeńską Szkołę Rolniczą. Rok później kierownictwo nad placówką przejęła Maria Rydlówna, a w 1934 Aldona Głębocka. W okresie okupacji niemieckiej (od roku 1940-1945) kierowniczką szkoły była Karolina Próchnicka.
Ciężkie czasy nastały po zakończeniu wojny. W 1946 roku szkołę przeniesiono do Marcinkowic, a w opuszczonych budynkach w Podegrodziu została utworzona dwuletnia Szkoła Przysposobienia Rolniczego. W 1950 szkołę zlikwidowano, a w 1954 roku utworzono w niej Państwowy Ośrodek Maszynowy. Do idei szkoły rolniczej powrócono w 1957 roku, kiedy to przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu powołano Szkołę Przysposobienia Rolniczego.
W 1964 roku zmieniono typ szkoły na dwuletnią Zasadniczą Szkołę Rolniczą, którą w 1970 roku przeniesiono do świetlicy Gromadzkiej Rady Narodowej. Trzy lata później GRN przekazała cały budynek szkole. Dyrektorem została Anna Gąsiorowska. Jej staraniem w 1976 roku szkoła otrzymała sztandar w 65-rocznicę istnienia, ufundowany przez Wojewódzką Spółdzielnię Ogrodniczo-Pszczelarską w Nowym Sączu.
W 1978 roku szkołę przemianowano na Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą oraz otwarto 3-letnie Technikum Rolnicze dla Pracujących. Szkoła cieszyła się dużą popularnością, a więc dyrektorka podjęła starania o budowę nowej szkoły. Ze względu na brak środków inwestycji nie rozpoczęto.
W latach 1979-1981 dyrektorem szkoły była Anna Jabłońska, po czym na stanowisko to powróciła Anna Gąsiorowska, która funkcję dyrektora pełniła do 1985 roku. Jej staraniem szkoła powróciła do profilu rolniczego, został także wprowadzony profil mechanizacji rolnictwa w Zasadniczej Szkole Rolniczej. Szkoła została doposażona, zakupiono ciągniki, samochód do nauki jazdy. Praktyki dla uczniów odbywały się w różnych zakładach, młodzież wyjeżdżała także nad morze.
W 1991 roku dyrektorem szkoły został Grzegorz Baran. Jego staraniem powołano grupę inicjatywną, która reaktywowała „Towarzystwo Zakład Błogosławionej Kunegundy”, co dało podstawę prawną do wystąpienia o zwrot majątku Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Podegrodziu. Była to szansa na przetrwanie obecnej szkoły, zagrożonej likwidacją ze względu na zły stan techniczny budynku, w którym się mieściła.
Dzięki usilnym staraniom „Towarzystwa” w 1994 roku szkoła odzyskała część budynku głównego, w którym mieścił się upadający POM, a w 1996 roku udało się odzyskać cały budynek szkolny, budynki warsztatowe oraz przyległą działkę, na której w późniejszym czasie utworzono obiekty sportowe Wokół szkoły powstał ogród ozdobny z ciekawymi roślinami i oczkiem wodnym. Stanęły w nim rzeźby wykonane przez absolwenta szkoły Kazimierza Bastę.
W 1996 roku powstał nowy typ szkoły Samorządowe Liceum oraz Liceum Zawodowe. W tym okresie szkoła cieszyła się dużą popularnością, przybywało uczniów, zaadoptowano więc budynek gospodarczy na sale lekcyjne, doposażono pracownie w pomoce dydaktyczne. Warsztaty szkolne wyposażone zostały w nowoczesne narzędzia, urządzenia i maszyny. Zakupiono nowy ciągnik i samochody do nauki jazdy dla uczniów. Powstały nowe pracownie: informatyczna, kroju i szycia, urządzania, higieny, kuchnia i jadalnia. W tym czasie była to jedna z najlepiej wyposażonych szkół zawodowych w powiecie nowosądeckim. Szkoła współpracowała aktywnie ze środowiskiem lokalnym, brała udział w różnych uroczystościach gminnych, powiatowych, organizowała zawody i turnieje.
W roku 2000 powstał Zespół Szkół Zawodowych w Podegrodziu, któremu nadano imię Św. Kingi - był to powrót do imienia patronki szkoły sprzed lat. Od 2008 roku obowiązki dyrektora pełnił Henryk Kula, od 2011 do dziś - Bożena Mynarek.
Zespół Szkół Zawodowych w Podegrodziu dzisiaj
Aktualnie w skład szkoły w Podegrodziu wchodzą: Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Informatyczne, Technikum Kelnerskie, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych – zaoczne, bezpłatne.
Projekty unijne
W przeciągu kilku ostatnich lat wiele się w szkole zmieniło. Pojawiły się nowe sale, pracownie technologiczne, zwiększyła się oferta zajęć pozalekcyjnych dla młodzieży. Wiele udało się zrobić dzięki funduszom z Unii Europejskiej. We wrześniu 2008 roku szkoła przystąpiła do projektów unijnych na lata 2008 – 2012 pod nazwą: „Profesjonalista na Rynku Gastronomicznym” oraz „Informatyk – Zawód Przyszłości”. Dzięki temu uczniowie poszerzali wiedzę na zajęciach pozalekcyjnych, głównie z przedmiotów maturalnych z j. polskiego, matematyki, j. angielskiego.
W 2008 roku szkoła przystąpiła do projektu „Rozbudowa i Wyposażenie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Marcinkowicach i Grybowie”, a placówka wzbogaciła się o tablicę multimedialną, rzutnik, 10 laptopów, 10 stolików i krzeseł - w ten sposób powstała w niej pracownia e-learningowa.
W ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” uczniowie brali udział w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach przedmiotowych, m. in. z j. polskiego, matematyki, j. angielskiego, mikrobiologii, a także w kursach zawodowych: carvingu, barmana, zdobnictwa cukierniczego oraz kursach prawa jazdy.
Konkursy, akcje charytatywne, zajęcia pozaszkolne
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Podegrodziu chętnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, festiwalach, zawodach sportowych, przeglądach ludowych i akcjach charytatywnych. - Angażują się w, organizowaną co roku przez Fundację Sądecką, zbiórkę żywności, która przebiega pod hasłem „Serce-Sercu” – mówi Wioletta Oleksy, pedagog ZSZ w Podegrodziu. – Starsi uczniowie mobilizują młodszych i dzięki temu przed świętami Bożego Narodzenia udaje nam się zebrać sporo produktów, z których przygotowywane są potem paczki świąteczne dla ubogich.
W kwietniu 2012 roku szkoła była organizatorem koncertu charytatywnego na rzecz chorego na raka ucznia z Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu. Pomysłodawcami tej akcji byli uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego i Technikum Informatycznego wraz z wychowawczynią Małgorzatą Branowską oraz dyrektorką szkoły - Bożeną Mynarek. To ogromne przedsięwzięcie było możliwe dzięki zaangażowaniu się wielu ludzi. Pisaliśmy o tym: Podegrodzie: Wielkie serca uczestników koncertu dla Bartka, Sukces koncertu dla Bartka. Zebrano ponad 25 tys. zł
***
Poczet dyrektorów ZSZ w Podefgodziu
Maria Gostkowska - pierwsza długoletnia kierowniczka Szkoły Gospodyń Wiejskich w Podegrodziu w latach 1912-1930. Zmarła w Podegrodziu 30 maja 1959r. Pochowano ją na cmentarzu w Podegrodziu.

Maria Rydlówna 1930 – 1934

Aldona Głębocka 1934 – 1940

Maria Rydlówna 1945 – 1946

Antoni Skowron 1946 – 1949

Paweł Kozicki 1957 – 1958

Józef Semla 1958 – 1961

mgr inż. Karolina Próchnicka - urodzona w 1899 roku, zmarła w 1985 roku. Absolwentka Wyższej Szkoły Rolniczej w Dublanach k/Lwowa. Pełniła funkcję kierownika Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Podegrodziu w latach 1940 – 1945. Od 1945 – 1965 roku była zatrudniona w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej w Poznaniu. W 1967 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Józef Batora - dyrektor Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Podegrodziu w latach 1949 – 1950. Działacz związkowy i społeczny. Długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Krynicy. Odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Zmarł w 1995 roku.

mgr Jakub Widomski - urodzony w 1932roku, zmarł w 1988 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od 1961 roku dyrektor Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Podegrodziu a od 1968 Zasadniczej Szkoły Rolniczej. Funkcję tę pełnił do 1973 roku. Od 1984 roku pełnił obowiązki Inspektora Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu.

dr inż. Anna Gąsiorowska - absolwentka Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie w 1961 roku. Dyrektor Szkoły Rolniczej w Podegrodziu w latach 1973-1979, 1981-1985. Metodyk przedmiotów zawodowych w Powiecie Nowosądeckim w latach 1964 – 1973. Członek komisji do opracowywania programów nauczania przedmiotów zawodowych przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Członek Zarządu Powiatowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. Pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Rady Gminy Podegrodzie. W 1967roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania II stopnia w 1977 roku. W 1984 roku uzyskała stopień doktora nauk rolniczych na Akademii Rolniczej w Krakowie. W roku 1985 przeszła na emeryturę.

Anna Jabłońska - urodzona 11.02.1933 roku, zmarła 29.12.2006 roku, pochowana na cmentarzu w Nowym Sączu. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Lublinie w 1966 roku oraz uzyskała Kwalifikacje Równorzędne z Wyższym Studium Zawodowym w Warszawie w 1979 roku. Przez wiele lat była zastępcą dyrektora Szkoły Rolniczej w Trzycierzu, pracowała również jako nauczyciel przedmiotów zawodowych rolniczych. Otrzymała nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania III stopnia w 1976 roku. Pełniła funkcję dyrektora Szkoły Rolniczej w Podegrodziu w latach 1979 – 1981 oraz zastępcy dyrektora tej szkoły przez wiele lat. Była członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. W 1982 roku została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

mgr inż. Antoni Śliwa - absolwent Wydziału Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie w roku 1979. Funkcję dyrektora Szkoły Rolniczej w Podegrodziu pełnił od 1 XII 1985 r. do 31 VIII 1987r. Był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa. W 1987 roku wyjechał do Stanów zjednoczonych Ameryki Północnej . Obecnie mieszka w Kanadzie.

mgr inż. Jan Kożuch - absolwent Wydziału Techniki i Energetyki Rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie w 1981 roku . W Szkole Rolniczej pracował od 01.09.1981 roku jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Funkcję dyrektora Szkoły Rolniczej w Podegrodziu pełnił od 1 IX 1987 r. do 31 VIII 1991 roku. Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Podegrodzie w latach 1987-1991. Pełnił funkcję kierownika szkolenia praktycznego w Szkole Rolniczej od 01.02.1995 do 31.01.1996 roku. Stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskał w 2003 roku. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Gminy Podegrodzie na lata 2010-2014.

mgr inż. Grzegorz Baran - absolwent Wydziału Techniki i Energetyki Rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie w 1984r. W Szkole Rolniczej rozpoczął pracę 01.09.1984roku jako nauczyciel fizyki i mechanizacji rolnictwa. Dyrektorem Zasadniczej Szkoły Rolniczej i Technikum Rolniczego dla pracujących został w 1991r. W 1998 roku uzyskał drugi stopień specjalizacji zawodowej w zakresie Mechanizacji Rolnictwa. W latach 1992-1996 pełnił funkcje Radnego i Przewodniczącego Komisji Rolnictwa Rady Gminy Podegrodzie. W 1998 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie Techniki w Gospodarce Żywnościowej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2000 roku przekształcił szkołę w Zespół Szkół Zawodowych, któremu nadano w tym samym roku imię Świętej Kingi. W 2001 roku uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie „ Informatyka w szkole” na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz studia podyplomowe w zakresie Wychowania Fizycznego na Politechnice Opolskiej w 2001 roku. W 2001 roku został wpisany przez Ministra Edukacji Narodowej na listę ekspertów wchodzących w skład Komisji Egzaminacyjnych i Kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Jest autorem pytań egzaminacyjnych oraz egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie w zawodach: Mechanik i operator maszyn i urządzeń , Mechanik – monter oraz Rolnik. Funkcję dyrektora szkoły pełnił od 01.09.1991 r. do 30.09.2008 roku. 30 maja 2011 roku ponownie wygrał konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu. Zrezygnował z powierzonej funkcji z dniem 01.09.2011roku z powodu objęcia stanowiska Małopolskiego Wicekuratora Oświaty w Krakowie

mgr inż. Henryk Kula - absolwent Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Krakowie w 1981 roku. W Zasadniczej Szkole Rolniczej i Technikum dla Pracujących w Podegrodziu podjął pracę od 01.10.1990 roku jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. W latach 1998-2002 pełnił funkcję zastępcy wójta Gminy Podegrodzie. Od 2002 do 2008 roku pełnił funkcję Kierownika Szkolenia Praktycznego w Zespole Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu. W roku 2005 uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Pełnił obowiązki dyrektora szkoły od 01.10.2008 do 31.08.2011 roku.

mgr inż. Bożena Mynarek - absolwentka Wydziału Rolno-Ekonomicznego Akademii Rolniczej w Krakowie w roku 2004. W 2002 roku ukończyła Studia Pedagogiczne dla Absolwentów Szkół Wyższych z zakresu przygotowania pedagogicznego w Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej. Pracę w Zespole Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu rozpoczęła od 01.09.2004 roku jako nauczyciel przedmiotów zawodowych . W roku 2006 ukończyła studia podyplomowe w zakresie Żywienia Człowieka z Elementami Gospodarstwa Domowego na AR w Krakowie . W roku 2009 została wpisana do ewidencji egzaminatorów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie jako egzaminator egzaminu zawodowego w zawodach : Technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz Kucharz. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie „ Zarządzania oświata w zreformowanym systemie edukacji” w 2010 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim . W roku 2011 uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Pełniła obowiązki dyrektora szkoły od 01.09.2011 do 30.06.2012 roku. Funkcję dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Kingi w Podegrodziu pełni od 01.07.2012 roku.
Poczet opracowali: mgr inż. Krystyna Baran, mgr inż. Artur Michalik

(KB)
Fot. z arch. ZSZ w Podegrodzi
Na zdjęciach: obecny budynek szkoły, archiwalia, życie szkoły dzisiaj oraz dyrektorzy: Maria Gostkowska, Józef Batora, Anna Jabłońska, Grzegorz Baran i Bożena Mynarek.
Na zdjęciach w galerii szkoła i życie jej uczniów kiedyś i dziś.







Dziękujemy za przesłanie błędu