Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/03/2024 - 13:45

Podegrodzie znów zgarnęło miliony na drogi. W roli głównej aż cztery sołectwa

Dobra passa sprzyja Podegrodziu – gmina odebrała właśnie promesę Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dwie, długo wyczekiwane inwestycje. Powiat też dostał środki, na modernizację swojej drogi na terenie tej gminy. Kto i kiedy na tym skorzysta? W roli głównej aż cztery sołectwa.

- W sumie otrzymaliśmy 1 milion 563 tysiące złotych na modernizację drogi gminnej Mokra Wieś Osowie i budowę łącznika dwóch powiatówek w miejscowości Brzezna. W Mokrej Wsi droga zyska całkowicie nową, już asfaltową nawierzchnię a w Brzeznej będziemy drogę budować wszystko od podstaw począwszy od podbudowy – informuje wójt Stanisław Banach.

- Środki na wkład własny w realizację przedsięwzięć mamy już w budżecie zabezpieczony. Mamy też projekty budowlane i oba zadania wykonamy jeszcze w tym roku – zaznacza gospodarz gminy.

A my przypomnijmy, że zadanie w Brzeznej jest już częściowo realizowane, bo tu plan drogowców jest znacznie szerszy. Głównym zadaniem inwestycji jest spięcie dwóch powiatówek. W ramach przedsięwzięcia powstaje most, nowy odcinek drogi gminnej – „Polna” i przebudowane zostanie też bardzo newralgiczne skrzyżowanie z drogą powiatową Brzezna – Brzezna Litacz - Wysokie. Będzie nie tylko skrót dla kierowców, ale przede wszystkim wzrośnie bezpieczeństwo użytkowników dróg w tej okolicy. 

Podegrodzie/Rogi: szkoła będzie miała nowy dojazd a dzieciaki skocznię

Przetarg na realizację zadania został ogłoszony już w połowie kwietnia. Swoją ofertę złożyła tylko jedna firma ZIBUD z Kamienicy z wyceną 7 230 060 zł.

Podegrodzie oszacowało przedsięwzięcie na 6 milionów 230 tysięcy złotych, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina otrzymała aż 4 miliony 54 tysiące 835 złotych, ale Banach nie ukrywał od początku, że w kontekście obecnej sytuacji na rynku budowlanym i ciągłego wzrostu cen, trzeba się liczyć z koniecznością wydania większych pieniędzy. - Musieliśmy dołożyć, ale oferta mieści się w granicach rozsądku – komentował już po przetargu.

Nowy węzeł komunikacyjny musi być gotowy do 29 sierpnia 2024 r., przy czym roboty budowalne mają być zamknięte już do 30 czerwca 2024 r. a do 29 sierpnia wykonawca musi już uzyskać pozwolenie na użytkowanie całości. Zaznaczmy, że terminy te wynikają z warunków otrzymanego przez samorząd dofinansowania i terminów jego rozliczenia.

Na tym jednak nie koniec dobrych wieści drogowych dla podegrodzian bowiem w ramach tego samego rozdania pieniędzy z RFRD kolejne miliony otrzymał powiat i część z tej kwoty wyda na przebudowę drogi Łącko - Naszacowice w miejscowościach: Naszacowice i Olszanka. Tu na prawie dwukilometrowym odcinku będzie wymiana nawierzchni, budowa chodnika wraz z odwodnienie, budowa oświetlenia ulicznego oraz bezpiecznego przejścia dla pieszych, oznakowanie poziome i pionowe. Termin realizacji zadania to marzec 2025 r. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu