Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
15/02/2014 - 15:00

Podglądają Francuzów. Rozwiązania przenoszą na Sądecczyznę

We Francji zakończyły się Targi Edukacyjne Mundial Zawodów w Lyonie. Co roku impreza gromadzi około 100 tysięcy uczniów i ekspertów zajmujących się kształceniem zawodowym. W przedsięwzięciu wzięli udział także radni sejmiku województwa małopolskiego: Leszek Zegzda, Grzegorz Biedroń oraz Marek Lasota. – Mamy podpisaną umowę z regionem Rhône-Alpes, którego stolicą jest Lyon. Podglądamy i uczymy się od nich – mówi Zegzda. W marcu Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów odbędą się także w Krakowie.
W targach biorą udział specjaliści, którzy zajmują się kształceniem zawodowym i przygotowaniem do wyboru zawodu.

- W Mundialu Zawodów biorą udział także szkoły z Małopolski. Dwa lata temu w Lyonie byli uczniowie gastronoma z Nowego Sącza – mówi Leszek Zegzda, radny sejmiku województwa małopolskiego i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Podczas targów uczniowie chwalą się umiejętnościami zdobytymi w szkole. Są tam m.in. przedstawiciele takich branż jak: motoryzacja, gastronomia, automatyka.

- Jeździmy do Lyonu podglądać jak organizuje się takie imprezy i chcemy rozwijać podobne przedsięwzięcia w Krakowie. U nas przyjęło się to pod nazwą Festiwal Zawodów i myślę, że ma szansę na powodzenie – dodaje prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Od 20 do 22 marca Targi Edukacyjne Festiwal Zawodów odbędą się w Krakowie. Informacje o imprezie można znaleźć TUTAJ. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w targach sądeckich uczniów. Plakaty informujące o imprezie są rozwieszone w Nowym Sączu.

- Takie targi służą temu, żeby młodzież mogła świadomie wybrać zawód. W Polsce brakuje nam specjalistów z różnych branż. Podczas Mundialu Zawodów w Lyonie można spotkać nawet przedstawicieli z branży elektrowni atomowej – zaznacza Grzegorz Biedroń, radny sejmiku województwa małopolskiego i przewodniczący komisji rozwoju regionalnego, współpracy zagranicznej i promocji.

Wynikiem podpatrywania kolegów z Francji jest m.in. założona w Myślenicach Małopolska Szkoła Gościnności. 

- Wkrótce będzie to pewnie wiodąca szkoła gastronomiczna w Polsce – dodaje Biedroń.

Delegacja pojechała do Lyonu także po to, by promować Małopolskę.

- Bardzo nam zależy, żeby przyjeżdżało do nas coraz więcej turystów. Takie targi pomagają zawierać nowe kontakty i skutkują propozycjami współpracy – przekonuje Leszek Zegzda. – Na wiosnę ma przyjechać do Małopolski około 40 francuskich dziennikarzy. Zajrzą zapewne także na Sądecczyznę.

Mundial to jedno z największych edukacyjnych przedsięwzięć, które odwiedza co roku ponad 100 tysięcy uczniów.

 

(MC)

Fot. Janusz Gawron Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020