Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
23/09/2018 - 18:20

Pogoda: nadciągnęła wichura. Wiatr dął przez całą noc na Sądecczyźnie

Pogoda się załamała. Przez osiem godzin prędkość wiatru miała się utrzymywać na poziomie 115 km na godzinę. Zagrożenie nadeszło już około godziny 23. dziś w nocy z 23 na 24 września.

Miejmy nadzieję, ze nie będzie to huragan tak silny jak "Helena", szalejąca obecnie nad Wyspami Brytyjskimi. Wiatr wieje tam z taką siłą, że odwraca bieg wodpspadów:

- Uwaga! W nocy na południu województwa bardzo silny wiatr. Nie chowaj się pod drzewami. Zabezpiecz rzeczy., które porwane wiatrem są zagrożeniem. Śledź info. pogodowe – to fragment komunikatu, który część mieszkańców polski południowej, w tym województwa małopolskiego dostała właśnie esemesem w ramach Alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zobacz też: Gwałtowne burze przeszły nad Sądecczyzną. Powalone drzewa, zerwane dachy w Krynicy i Piwnicznej [ZDJĘCIA]

Co dokładnie nam grozi? Od godziny 20.00 zacznie mocno wiać w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego (na terenach położonych na południe od pow. legnickiego, wrocławskiego, opolskiego). Od godziny 23.00 wichura uderzy na podgórskich terenach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego (na południe od linii Jastrzębie Zdrój – Myślenice – Krosno).

Ogłoszono drugi stopień zagrożenia w trzystopniowej skali. W województwach dolnośląskim i opolskim spodziewany jest wiatr o prędkości do 100 km/h, a w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim do 115 km/h. IMGW szacuje, że bardzo silny wiatr będzie się utrzymywał około 8 godzin.

RCB apeluje o zachowanie, zastosowanie szczególnych środków ostrożności. Obok tych wspomnianych w sms specjaliści zalecają nie parkować samochodów pod słupami energetycznymi czy szyldami reklamowymi, nie wychodzić z domu jeśli nie jest to niezbędne, pozamykać okna, wyłączyć gaz i zabezpieczyć urządzenia elektryczne itp. Szczegóły na grafice.

Źródło: RCB ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu