Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
05/10/2020 - 17:15

Pogoda: skąd to lato jesienią? Pytamy synoptyków

Ale ciepło! Aż trudno uwierzyć, że to początek października. Można odnieść wrażenie, że aura pomyliła miesiące. Czemu zawdzięczamy tak piękną pogodę? Czy długo jeszcze będziemy się cieszyć tym podmuchem lata – pytamy dyżurnego synoptyka z krakowskiego biura IMGW.

Skąd ta pogoda jak marzenie na początku października?

- Zawdzięczamy to określonemu układowi ośrodków barycznych, czyli wyżów i niżów. A dokładnie temu, że nad Wyspami Brytyjskimi umiejscowił się rozległy niż – tłumaczy Grzegorz Mikutel, dyżurny synoptyk z krakowskiego biura IMGW.  

- W niżu powietrze obraca się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara i dlatego wciąga do nas ciepłe powietrze z południa Europy. To właśnie dlatego mamy ładną, ciepłą pogodę i dlatego w górach wieje halny.

Czytaj też Żółty Sącz, czerwona Limanowa. Zamkną nam cmentarze na Wszystkich Świętych?

Jak, długo utrzyma się taka pogoda?

- Niż będzie się przesuwał nad Skandynawię i w środę przyniesie nam przelotne opady deszczu i ochłodzenie. We wtorek będzie jeszcze 20 stopni, w środę maksymalnie 17, a w czwartek termometry w Nowym Sączu pokażą trzynaście stopni.

Co nas czeka w weekend?  Wedle zapowiedzi synoptyka w piątek i sobotę będzie pochmurnie, ale bez deszczu z temperaturą około trzynastu, czternastu stopni.

Czytaj też Każdy ma jakiś nałóg. Sądecka księgowa jest uzależniona od biegania 

Niedziela będzie nie tylko chłodna, ale także deszczowa. Słupki rtęci pokażą ledwie 10 stopni. Poniedziałek i wtorek będą ostatnim podmuchem lata. (jagienka.michalik@sadeczanininfo)Dziękujemy za przesłanie błędu