Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
09/11/2022 - 14:00

Pół miliona ekstra za autobusy MPK. Kamionka Wielka więcej już nie udźwignie

Wszystko wskazuje na to, że opłata za zapewnienie mieszkańcom Kamionki Wielkiej możliwości korzystania z autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu będzie bardzo ważną, i nie ma co się czarować - ciężką, cegiełką po stronie wydatków gminy w 2023 roku.

Pół miliona ekstra za autobusy MPK. Kamionka Wielka więcej już nie udźwignie

Przypomnijmy. Wedle ostatnich ustaleń wszystkie gminy korzystające z taboru i połączeń Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu już nie będą za to płacić indywidualnie wynegocjowanych stawek, tylko ten sam procent od tzw. wozokilometra. Powód? Znów powiemy – oczywisty: drastyczny wzrost cen paliwa, kosztów pracowniczych i galopująca inflacja.

Oczywiście te ustalenia mają swoje bezpośrednie przełożenie na obciążenie przyszłorocznych budżetów m.in. Starego Sącza, Podegrodzia o czym pisaliśmy w publikacjach Autobusy MPK mocno dla Starego Sącza zdrożały. Co teraz?Czy Podegrodzie przedłuży współpracę z MPK? Przewoźnik dyktuje nowe ceny

A jak to wygląda w przypadku Kamionki Wielkiej? – W tym roku dopłaciliśmy 600 tysięcy złotych a przyszłym będziemy musieli dopłacić już milion sto tysięcy więcej – informuje wójt Andrzej Stanek.

Przy okazji podpytaliśmy go o finał interpelacji radnych o zwiększenie ilości kursów, o które apelowali mieszkańcy Boguszy już pod koniec 2021 roku. Przypomnijmy. W publikacji Rozkład jazdy MPK w Kamionce Wielkiej do poprawki przedstawiliśmy interpelację radnego Mariana Ogórka, który alarmował, że w rozkładzie linii 37 nie ma dziś żadnego autobusu, którymi takie osoby mogłyby wrócić do domu między godziną 15.10 a 17. Radny zaapelował do wójta, by w tym czasie wprowadzić dodatkowy kurs. Wójt Kamionki Wielkiej zobowiązał się z kolei do interwencji bezpośrednio w MPK.

Potem sami mieszkańcy wspominanego sołectwa prosili nas o interwencję w tej sprawie, bo w jednym autobusie kursującym z Nowego Sącza do Kamionki Wielkiej i do kolejnych sołectw po 15 godzinie zaczyna panować coraz większy ścisk. Bywa, że jeszcze przed rogatkami miasta, już na przystanku przy ul. Granicznej w pojeździe brakowało miejsc.

Wtedy wójt zastrzegał, że przewoźnik najpierw sam musi przeanalizować sytuację, sprawdzić obciążenie linii. Dziś się okazuje, że – a do pomocy służyły m.in. kamery – autobus MPK może przewieźć 115 osób, a na wspomnianej linii, we wskazanych godzinach, autobusami jedzie maksymalnie 80 pasażerów. Nie ma zatem podstaw do dokładania kolejnych kursów do rozkładu. W praktyce oznacza to, że układ kursów zostanie w takim stanie, jak dziś. Dobra wiadomość jest taka, że mimo podwyżki władze Kamionki Wielkiej utrzymają całą dotychczasową sieć połączeń MPK na swoim terenie. Żadnych „oszczędnościowych” cięć nie będzie. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu