Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 8 czerwca. Imieniny: Ady, Celii, Medarda
25/11/2021 - 09:30

Policjanci ze Starego Sącza mają nowy radiowóz. Na auto złożyli się mieszkańcy

Dobre wieści w kontekście bezpieczeństwa społeczności gminy Stary Sącz i pozostałych samorządów, czyli Łącka i Podegrodzia obsługiwanych przez komisariat policji w Starym Sączu. Mundurowi dostali właśnie nowy radiowóz a udział w jego zakupie mają sami mieszkańcy.

Policjanci ze Starego Sącza mają nowy radiowóz. Na auto złożyli się mieszkańcy

Zobacz też: Co tu się buduje? Frajda dla rowerowych rodzin i to połączona z EuroVelo

Policjanci ze Starego Sącza dostali właśnie nowy radiowóz. Volkswagen typu bus został wyprodukowany w 2021 roku, a jego wartość to ponad 200 000 złotych. Na jego zakup złożyło się starostwo – 70 000 zł – i trzy gminy: Łącko, Podegrodzie i Stary Sącz właśnie. Wkład starosądeczan to aż 40 000 zł. Uchwałę w sprawie przekazania środków radni podjęli już w maju.

- Ubiegły rok z racji pandemii był bardzo specyficzny, bo mocno się pozamykaliśmy w domach więc i statystki będą pewnie lepsze. Ale zakup radiowozu to coś, co przełoży się bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa a poczucie bezpieczeństwa jest przecież jedną z najważniejszych potrzeb społecznych. A trudno je sobie wyobrazić bez właściwych środków transportu, które przekładają się na szybkość reakcji służb w razie sytuacji kryzysowych – argumentował wtedy burmistrz Jacek Lelek.

– Radiowóz będzie wykorzystywany w codziennej służbie przez policjantów ze Starego Sącza – mówił już podczas przekazania pojazdu mł. insp. Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu. Komendant podziękował też staroście nowosądeckiemu Markowi Kwiatkowskiemu oraz szefom wspomnianych wyżej gmin. Kluczyki do auta odebrał szef starosądeckiego komisariatu – podinsp. Krzysztof Pawlak.

Policjanci ze Starego Sącza mają nowy radiowóz. Na auto złożyli się mieszkańcy

- Nie pierwszy raz udowadniamy, że zależy nam na bezpieczeństwie – komentował z kolei Lelek. – Cieszę się, że możemy wesprzeć takie działania i dziękuję radzie miejskiej za przeznaczenie pieniędzy na ten cel.

Zobacz też: 20 tysięcy miesięcznie! Tyle może zarabiać burmistrz Starego Sącza!

A my dodajmy, że konieczność zakupu nowego radiowozu była tym większa, że zgodnie uchwałą antysmogową dla Małopolski samorządy mają bezwzględny obowiązek reagowania i weryfikowania wszystkich sygnałów o choćby podejrzeniu, że ktoś spala śmieci. Ani Stary Sącz, ani Podegrodzie i Łącko nie mają swoich straży gminnych – choć rozmowy na temat utworzenia takiej międzygminnej jednostki trwają już od kilku miesięcy – więc dziś muszą korzystać z pomocy policjantów, którzy asystują urzędnikom prowadzącym kontrole palenisk.

Przy okazji uprzedzamy mieszkańców gminy Stary Sącz, że w tym sezonie grzewczym kontrole już się zaczęły.

Zakres kontroli obejmie przede wszystkim: sprawdzenie przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej, weryfikację zakazu spalania odpadów, kontrole urządzenia grzewczego (w tym dokumentacja techniczna urządzenia grzewczego), kontrole stosowanego paliwa (w tym świadectwo jakości paliw, dowód zakupu paliw).

Co więcej, zgodnie ze stosownymi przepisami obowiązkiem właściciela nieruchomości jest udostępnienie lokalu. Kontrole mogą być przeprowadzane w godzinach 6:00-22:00, bez wcześniejszego powiadomienia, ale tylko w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

Udaremnianie lub utrudnianie kontroli (w tym pobrania próbki popiołu z paleniska) stanowi przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego. Zgodnie z §1 tego przepisu: kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Osoby nie mające pewności, co do tożsamości osób przedstawiających się jako pracownicy urzędu miejskiego chcący dokonać czynności kontrolnych, mogą uzyskać informacje pod numerami telefonu 18 449 77 00 lub 18 449 77 01 w godzinach pracy urzędu oraz u sołtysa lub przewodniczącego osiedla. ([email protected] Fot.: Starostwo Powiatowe)

Policjanci ze Starego Sącza mają nowy radiowóz. 40 tysięcy na zakup dołożyli mieszkańcy
Dobre wieści w kontekście bezpieczeństwa społeczności gminy Stary Sącz i pozostałych samorządów, czyli Łącka i Podegrodzia obsługiwanych przez komisariat policji w Starym Sączu. Mundurowi dostali właśnie nowy radiowóz a udział w jego zakupie mają sami mieszkańcy. (Fot.: Starostwo Powiatowe)
Dziękujemy za przesłanie błędu