Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/02/2017 - 21:00

Poradzimy sobie ze smogiem jak dorośnie nowe pokolenie?

W Nowym Sączu i sąsiednich gminach zrealizowano proekologiczny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży „Czyste powietrze – czysta sprawa”. Czy pomoże? – To może dać efekt wprost już teraz, bo niekiedy dzieci mają poważny wpływ na zachowania rodziców, a z pewnością da to efekt w przyszłości, kiedy będzie następowała wymiana pokoleniowa i młodzi ludzie, teraz edukowani ekologicznie, będą podejmować decyzje – podkreśla Wojciech Piech, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

„Czyste powietrze – czysta sprawa” to projekt edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży z Nowego Sącza, Chełmca, Kamionki Wielkiej, Korzennej, Nawojowej i Starego Sącza. Zrealizowano ponad 400 godzin zajęć o tematyce proekologicznej we wszystkich szkołach w gminach uczestniczących w projekcie. Zajęcia, z których skorzystało około 2,6 tys. uczniów klas trzecich,  poprowadziło 70 (aż 30 z II LO w Nowym Sączu) specjalnie przeszkolonych wolontariuszy. Jego pomysłodawcą i koordynatorem był Grzegorz Tabasz – dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży „Kana”. 

Czytaj: Chciał walczyć ze smogiem. To droga przez mękę!

Na czym polegał projekt?

Wolontariusze prowadzili w szkołach podstawowych lekcje dotyczące właściwych postaw ekologicznych. Jednak zanim uczniowie liceum  ruszyli do szkół podstawowych sami też przeszli szkolenia, na których zdobywali wiedzę z zakresu problematyki zanieczyszczeń powietrza, jego ochrony oraz wpływu smogu na zdrowie człowieka. Projektem zostało objętych 140 klas trzecich wszystkich szkół podstawowych z Nowego Sącza i powiatu.

– Na potrzeby projektu opracowano i wydano materiały edukacyjne w formie wydawnictw, scenariuszy, pomocy dydaktycznych, plakatów, komiksów "W objęciach smogu" oraz ulotek "Nasze powietrze", "Nasza woda" i "Nasze śmieci".

Zobacz: Jak zabija nas smog. Alarmistyczne statystyki

– Wszystkie założone cele zostały osiągnięte.Przeprowadziliśmy konkursy plastyczne, turnieje wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza, wydaliśmy olbrzymie ilości materiałów edukacyjnych. Hitem, szczególnie w gminach Kotliny Sądeckiej okazał się turniej wiedzy o smogu. Trzecioklasiści przyjechali tak wyedukowani, że nam brakowało pytań, żeby wyłonić zwycięzców i musieliśmy przyznawać nagrody ex aequo. Niektórzy po raz pierwszy wyjechali poza gminę na taki konkurs – dodaje Grzegorz Tabasz.

(JB), źródło: II LO w Nowym Sączu, UM Nowy Sącz







Dziękujemy za przesłanie błędu