Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
14/09/2019 - 08:30

Poseł Duda interweniuje. Chce przywrócić naszemu miastu dobrą opinię

Początkiem sierpnia na łamach portalu Sądeczanin pisaliśmy o tym, że zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, Nowy Sącz zajmuje pierwsze miejsce na czarnej liście miast na prawach powiatu i powiatów, w których jest najwięcej przestępstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Poseł Jan Duda postanowił interweniować w tej sprawie i przywrócić dobrą opinię naszemu miastu.

- Raport wzbudził u mieszkańców Nowego Sącza i całego regionu – zatroskanych o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich – ogromny niepokój i poruszenie. Sprawa odbiła się głośnym echem w mediach – skomentował poseł Jan Duda.

Czarna lista, na której króluje Nowy Sącz, obejmuje dane z pierwszej połowy 2019 roku. GUS zestawił statystyki dotyczące powiatów i miast na prawach powiatu. Wynik jest zatrważający. To w stolicy Sądecczyzny dochodzi do największej liczby przestępstw w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców.

Zobacz też Szok! Nowy Sącz ma najwięcej złodziei i kryminalistów w całym kraju?

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie, w pierwszej połowie tego roku w Nowym Sączu zanotowano 614 takich przypadków. To prawie sześć razy więcej niż średnia krajowa, która wynosi około 110 przestępstw na 10 tysięcy mieszkańców.

W liczącym 84 tys. mieszkańców mieście odnotowano w sumie 5158 przypadków naruszenia prawa. Co ciekawe, 3930 popełnionych przestępstw miało charakter gospodarczy, a 1144 – kryminalny.

Sprawę skomentowali sądeccy policjanci, którzy twierdzą, że dane nie odzwierciedlają faktycznego stanu bezpieczeństwa na terenie  miasta i poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Zobacz też Nowy Sącz to nie miasto kryminalistów i złodziei. Sądecka policja komentuje

Zdecydowana większość z przestępstw stwierdzonych w Nowym Sączu to przestępstwa gospodarcze, w tym przestępstwa internetowe, które nie mają bezpośredniego wpływu na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta, tak jak to jest w przypadku przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu czy mieniu np. rozboje, pobicia, kradzieże czy włamania.

Jak się okazało, na znaczny wzrost liczby przestępstw stwierdzonych w pierwszej połowie 2019 roku w Nowym Sączu decydujący wpływ miała sprawa zrealizowana w lutym 2019 roku przez policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, dotycząca wykrycia nieprawidłowości w dokumentowaniu sprzedaży w aptekach działających na terenie powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza.

Poseł Jan Duda swoją interwencją próbuje przywrócić naszemu miastu dobrą opinię, dlatego zwrócił się do Dominika Rozkruta – Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z prośbą o wyjaśnienia.

- Jak wynika z metryki zamieszczonej przy wyżej wymienionym dokumencie, dane te zostały opracowane przez Komendę Główną Policji i przedstawiają wyłącznie statystykę liczbową stwierdzonych przestępstw w I półroczu br. bez jakiegokolwiek dodatkowego komentarza czy też wyjaśnienia. W raporcie tym zauważyć można  kolosalny  wzrost liczby przestępstw stwierdzonych na terenie miasta Nowego Sącza. Dla porównania, w pierwszym półroczu 2018 r. stwierdzono 2199 przestępstw, a w pierwszym półroczu 2019 r. jest ich 5158 – wyjaśnia poseł Jan Duda.

W piśmie skierowanym do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dominika Rozkruta pisze:

Jak się okazuje, w ogólnej liczbie ponad 5 tysięcy przestępstw stwierdzonych w Nowym Sączu, dwie trzecie z nich to przestępstwa, w których występuje  identyczny modus operandi, a które polegają na poświadczaniu nieprawdy przy wystawianiu paragonów sprzedaży leków. Niewątpliwie przestępstwa te stanowią dla państwa określone ryzyko, niemniej jednak z punktu widzenia mieszkańców, nie stwarzają  żadnego  realnego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa.

Uważam zatem, że przekazywanie tego typu informacji czy statystyk, bez stosownej i odpowiednio sformułowanej informacji dodatkowej, wprowadza do dyskusji publicznej zamieszanie, może też wyrządzać mieszkańcom, miastu oraz całemu regionowi niepowetowane szkody.

Oczekuję zatem od Pana Prezesa, aby powyższe argumenty wziąć pod rozwagę przed upublicznieniem kolejnych raportów czy statystyk. Uważam też, że właściwym byłoby przekazanie opinii publicznej na Sądecczyźnie stosownych wyjaśnień do upublicznionych przez pana urząd informacji.

RG [email protected], fot. arch. Sądeczanin.info

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe