Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
26/04/2024 - 08:00

Poszły grube miliony na trzynastki dla emerytów w Nowym Sączu. Kiedy wypłacą czternastki?

Dodatkowe pieniądze wpadły seniorom do portfeli. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już trzynaste emerytury, które trafiły do przeszło 760 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Teraz czekają na informacje o waloryzacji i na czternastki.

Tyle trzynastek wypłacił  sadecki ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę trzynastych emerytur. W Małopolsce przeszło 760,6 tys. świadczeń na łączną kwotę niemal 1,4 mld zł przyznano uprawnionym emerytom i rencistom.

Sądecka placówka Zakładu wypłaciła prawie 184 tysiące trzynastek, krakowska prawie 307 tys. Chrzanowski ZUS przyznał 163 tys. „trzynastek”, tarnowski natomiast wypłacił ich 107 tys.

- Dodatkowe roczne świadczenie zostało przyznane w kraju dla niemal 8,6 mln uprawnionych osób. Łączna suma wyniosła 15,1 mld złotych -  podaje dane Anna Szaniawska z biura prasowego ZUS.

Czytaj też Kończy się ważny termin w ZUS. Można stracić ciągłość wypłat. W Nowym Sączu poszło już na to 400 milionów 

Ile wyniosła tegoroczna trzynastka?

To wysokość najniższej emerytury, która po waloryzacji wynosi 1780,96 zł brutto.

W tym roku seniorzy będą mogli  jeszcze liczyć na czternastą emeryturę, wypłacaną w drugiej połowie roku. Oznacza to, że emeryci będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie we wrześniu lub w październiku. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Pieniądze zostaną przekazane emerytom i rencistom w ten sam sposób, w jaki wpływa na ich konto zwykłe świadczenie.

Czytaj też OFE czy ZUS? Przyszedł czas decyzji w sprawie emerytur. Otworzyli okno transferowe  

Nie wszyscy dostaną tyle samo

O ile trzynastka należy się wszystkim emerytom i w jednakowej wysokości równej minimalnej emeryturze, o tyle czternasta emerytura także musi wynosić co najmniej tyle co najniższa emerytura w danym roku po waloryzacji, ale prawo do niej przysługuje emerytom otrzymującym świadczenie w wysokości do 2 900 zł brutto. Potem wraz ze wzrostem emerytury kwota ta jest pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę, aż dojdzie poniżej 50 zł. Wtedy już czternastki nie wypłacą. ([email protected]) fot. ZUS







Dziękujemy za przesłanie błędu