Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
03/04/2014 - 19:26

Pożar w Bilsku. Akcja gaśnicza trwała prawie dziesięć godzin

Przez całą noc strażacy gasili pożar budynku gospodarczego w Bilsku (gmina Łososina Dolna).
Pożar wybuchł wczoraj (2 kwietnia) wieczorem w jednym z gospodarstw. Dyżurny Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu odebrał wezwanie o pomoc około godz. 23.30. Do akcji ratowniczo-gaśniczej pojechało trzynaście zastępów strażaków. Z żywiołem przez całą noc zmagało się prawie 60 ratowników zawodowych i z jednostek OSP. Pierwsi na miejsce pożaru przyjechali strażacy OSP z Tęgoborzy. Potem sukcesywnie dojeżdżali kolejni ratownicy.
- Gaszenie pożaru trwało prawie dziesięć godzin z uwagi m.in. na gabaryty budynku – powiedział naszemu portalowi bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu. – Znajdowała się w nim stajnia, stodoła oraz pomieszczenia, w których przechowywany był sprzęt i materiały używane w gospodarstwie rolnym.
Ogień zauważyli domownicy i to oni pierwsi zaczęli go gasić. Część domowników w tym czasie wyprowadzała z płonącego budynku zwierzęta: krowy, świnie, króliki, domowe ptactwo, a także sprzęt rolniczy. Później już do akcji wkroczyli wezwani strażacy.
- Pożar rozprzestrzeniał się wewnątrz obiektu – dodaje bryg. Motyka. – Występowało w nim duże zadymienie oraz wysoka temperatura. Aby można było skutecznie prowadzić akcję gaśniczą i oddymić budynek strażacy musieli wyciąć otwory w dachu oraz w ścianach. Trzeba było w związku z tym użyć podnośnika hydraulicznego.
Do Bilska, na miejsce pożaru została ściągnięta cysterna z wodą. W budynku zgromadzone były duże ilości słomy i siana oraz sprzęt i inne przedmioty używane w gospodarstwie. Przyczyna pożaru jest na razie nieustalona.
(MIGA)
Fot. PSP w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu