Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
10/10/2018 - 14:30

Prezydent Nowak po artykule "Sądeczanina": Łubinka nie idzie pod młotek

Wśród projektów uchwał przygotowanych na najbliższą sesję 16 października znalazła się propozycja sprzedaży kompleksu sportowo rekreacyjnego przy ul. Zdrojowej, przez mieszańców określanego krótko: basenem nad Łubinką. - Dlaczego radni mają decydować o losie tak ważnego obiektu akurat na koniec kadencji? - pytaliśmy. Prezydent Ryszard Nowak, po ukazaniu się artykułu w "Sądeczanianie" wstrzymał plany sprzedaży.

Po naszym artykule, reakcja prezydenta miasta Ryszarda Nowaka była natychmiastowa.

- Sprzedaż nieruchomości przy ul. Zdrojowej ma uzasadnienie - mówi prezydent Ryszard Nowak. - W lipcu przyszłego roku kończy się okres dzierżawy tego terenu i nie mam wątpliwości, że nie znajdziemy następnego dzierżawcy, który zainwestuje wiele milionów złotych w remont tego obiektu. Jednak po zapoznaniu się z informacjami medialnymi i nie tylko, podjąłem decyzję o wycofaniu tego punktu z porządku obrad najbliższej sesji RM. Nie chcę by był to element kampanii wyborczej, wykorzystywany przez ludzi, którzy nie mają pojęcia o realnym gospodarowaniu zasobem nieruchomości miasta.

Prezydent Nowak nie widzi problemu, by tym tematem zajęła się następna rada miasta i następny prezydent.

Co pisaliśmy na temat sprzedaży basenu?

Wczoraj, czyli 9 października, o projekcie dyskutowali też radni zrzeszeni w klubie radnych Platformy Obywatelskiej. – Jesteśmy bardzo sceptyczni. Czytaliśmy różne wypowiedzi dotychczasowego dzierżawcy, który wszędzie twierdzi, że nie opłaca mu się w to miejsce inwestować. Jeśli tak jest, a umowa dzierżawy wygasa w lipcu przyszłego roku, to dzierżawca powinien obiekt zdać a już nowe władze miasta na spokojnie zastanowić się, co dalej z tym obiektem zrobić – twierdzi szef klubu Piotr Lachowicz.

Radni PO uważają wręcz, że podejmowanie tak brzemiennej w skutkach dla miasta decyzji na sam koniec kadencji sugeruje, że transakcja ta dedykowana jest konkretnemu zainteresowanemu zakupem i nietrudno się domyślić, że chodzi właśnie o dotychczasowego najemcę.

Zobacz też: Basen na Łubince zużyty, ale miasto nie interweniuje, bo go wydzierżawiło. Za ile?

Potwierdzeniem tych podejrzeń fragment uzasadnienia uchwały, w którym czytamy:

Z wnioskiem o sprzedaż w 2012 roku wystąpił Pan Andrzej Danek, użytkownik przedmiotowego terenu do dnia 6 czerwca 2017 roku na podstawie umowy o oddaniu nieruchomości w użytkowanie. Użytkownik nabył w dniu 24 czerwca 2010 roku aktem notarialnym prawa do nakładów poniesionych przez poprzedniego użytkownika – Spółkę „SUKCES” Sp. z o.o. Obecnie na przedmiotowym terenie obowiązuje umowa najmu Nr 51/2017 z dnia 31 lipca 2017 roku zawarta z wnioskodawcą, tj.: Andrzejem Dankiem, działającym pod firmą „Firma  Produkcyjno-Handlowo-Usługowa „DANEK” Andrzej Danek” zawarta do dnia 31 lipca 2019 roku.

A jak na pomysł sprzedaży tego terenu zapatrują się radni koalicyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości i Dla Miasta? Przewodniczący klubu Przemysław Gawłowski zastrzega, że stanowiska swoich kolegów jeszcze nie zna, bo spotkanie, na którym przedyskutowane będą projekty uchwał odbędzie się zwyczajowo w dniu poprzedzającym sesję, czyli dopiero w przyszły poniedziałek.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że spora część radnych – i to z obu stron sceny politycznej – ma nadzieję, że projekt tej uchwały zostanie zdjęty z porządku obrad i odłożony do procedowania dla nowego składu rady, który poznamy po wyborach.

Kilku radnych zwróciło nam też uwagę, że nadal obowiązuje zgoda rady udzielona jeszcze za prezydentury Andrzeja Czerwińskiego na sprzedaż terenu Starej Sandecji.

A my przypominamy, że już w kwietniu 2017 roku prezydent Ryszard Nowak zapowiedział, że nie wyklucza sprzedaży nieruchomości z basenem na Łubince. Basen jest uszkodzony od kilku lat a tym samym całkowicie wyłączony z użytku tyle, że w magistracie nie wiedzą, czy jest jeszcze sens tu inwestować – stąd rozważania czy nie lepiej, jak basen pójdzie pod młotek.

O szczegółach pisaliśmy w publikacji: Basen na Łubince na sprzedaż. Zastąpi go nowy, wybudowany przez…

ES e.stachura@sadeczanin.info, i.michalec@sadeczanin.info, Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu