Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
08/06/2023 - 21:50

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Krynicy. Wierni oddali Chrystusowi cześć i uwielbienie

Procesje Bożego Ciała ( 8 czerwca) przeszły ulicami Krynicy-Zdroju. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wierni oddali cześć i uwielbienie Jezusowi obecnemu pod postaciami eucharystycznymi.

Boże Ciało jest wspomnieniem ostatniej wieczerzy oraz przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Jezusa.  W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wierni oddali Jemu cześć i uwielbienie. 

We czwartek (8 czerwca) ulicami Krynicy-Zdroju przeszły barwne, uroczyste procesje. Niestety, pogoda spłatała figla. Nad uzdrowiskiem przechodziły ulewy. 

W krynickich uroczystościach Bożego Ciała uczestniczyli księża, zakonnice, dziewczynki sypiące kwiaty i ministranci, Dziewczęca Służba Maryjna, chłopcy z dzwonkami, dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe. Ulicami miasta podążały całe rodziny. Szli kuracjusze i turyści, wypoczywający pod Górą Parkową. Niesiono poczty sztandarowe i feretrony. 

- Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało.  - mówili duchowni. 

- Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie, wychodzimy w uroczystej procesji eucharystycznej na ulice naszego miasta. 

Jedna z procesji wyszła z Kościoła Zdrojowego i podążyła do czterech ołtarzy, ustawionych na deptaku. Przewodniczył jej ks. Andrzej Liszka, proboszcz parafii. 

– Ten deptak, to serce naszego miasta stał się świadkiem wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w eucharystii. – podkreślił proboszcz parafii zdrojowej Andrzej Liszka.

- Ale kochani, taką areną publicznej manifestacji w obecność Pana Jezusa w eucharystii jest dziś cała nasza umiłowana, polska ziemia, od Bałtyku po gór szczyty. Wiejskie drogi, miejskie ulice i place.

W kościele pw. św. Antoniego Padewskiego mszy o godz. 9 przewodniczył ks. Tomasz Fajt, misjonarz z Boliwii. Podczas uroczystości, wierni mieli możliwość przyjęcia komunii pod dwiema postaciami, chleba i wina. Trasa procesji do czterech ołtarzy, ulicami ks. Gurgacza, Kraszewskiego i Ebersa, aż do dworca PKP. 

Osiem dni (octawa) po Bożym Ciele, w piątek obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zgodnie z tą tradycją przejdą również procesje wiernych. (MK) fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu