Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
20/06/2019 - 17:15

Prof. Wojciech Kudyba: takiego leksykonu dotąd nie było!

"Poeci Sądecczyzny. Antologia". Jest to tytuł najnowszej książki prof. Bolesława Farona, pochodzącego z Czarnego Potoku koło Łącka, znanego historyka literatury, publicysty, byłego ministra oświaty, wykładowcy akademickiego. Publikacja ukaże się na rynku wydawniczym dosłownie już za kilkanaście dni. Książka wzbogaci z pewnością bibliotekę Sandecjanów.

Książka zawierała będzie 31 biogramów przybliżających sylwetki poetów związanych z Nowym Sączem i Sądecczyzną, bądź związanych z nią swoją twórczością.

Przypomnijmy, że prof. Bolesław Faron zamieszczał wspomniane biogramy na łamach miesięcznika "Sądeczanin". Cykl ten prowadził od marca 2016 roku do września ubiegłego roku.

Książka ukaże się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotację na wydanie publikacji otrzymało Społeczno - Kulturalne Towarzystwo  "Sądeczanin".

O recenzję najnowszej książki prof. Bolesława Farona pokusił się prof. Wojciech Kudyba.

Recenzja tomu Poeci Sądecczyzny, pod redakcją prof. Bolesława Farona.

Czytaj także: Książkowy rarytas! Antologia „Poeci Sądecczyzny” prof. Bolesława Farona

Prof. dr hab. Bolesław Faron od wielu lat towarzyszy twórczości poetów zamieszkałych na Sądecczyźnie jako recenzent poetyckich zbiorów, autor biogramów i sylwetek prezentowanych w regionalnych mediach. Mamy przecież w tym regionie całkiem spore grono utalentowanych literatów, dynamicznie działającą grupę poetycką (m.in. klub literacki „Sądecczyzna”) i wiele ośrodków animujących życie literackie. Środowisko sądeckich pisarzy i jego dokonania już jakiś czas temu stały się obiektem zainteresowania badaczy, a pokłosiem ich refleksji był tom Sądecczyzna w historiografii, literaturze i mediach, pod red. prof. Farona.

Planowana publikacja Poeci Sądecczyzny jest zatem owocem wieloletnich badań tego zasłużonego dla kultury regionalnej polonisty. Byłaby cennym uzupełnieniem wymienionej wyżej księgi pokonferencyjnej – jest bowiem zaadresowana do szerszego kręgu czytelników: do nauczycieli, młodzieży i wszystkich zainteresowanych kulturą sądeckiego regionu. Książka ma pod wieloma względami charakter pionierski. Choć istnieją już antologie zbierające wiersze sądeckich poetów (publikowali je zarówno liderzy klubu literackiego „Sądecczyzna”, jak i badacze literatury, m.in. J. Kwiek-Osiowska) to jednak tym razem chodzi o rodzaj leksykonu prezentującego sylwetki najważniejszych dla regionu poetów. Takiej publikacji dotąd nie było, jej informacyjna rola jest nie do przecenienia. Zainteresowania naukowców literaturą regionalną owocują dziś podobnymi publikacjami w wielu regionach Polski. Wydaje się ważne, by do tego grona dołączyła również Sądecczyzna, bowiem wciąż powstaje w jej granicach poezja na bardzo wysokim poziomie – rozpoznawalna także poza regionem. Z pełnym przekonaniem rekomenduję książkę do druku.

                                                                  prof. dr hab. Wojciech Kudyba

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sądeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu