Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
25/01/2018 - 15:45

Prokuratorzy już przesłuchali Koguta. Skąd senator weźmie milion złotych

Wreszcie już ma to za sobą. Senator Kogut, który skarżył się, że śledczy ciągle nie postawili mu zarzutów, dziś został przesłuchany. Jaki jest finał wizyty sądeckiego polityka w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach?

Senator Stanisław Kogut usłyszał zarzuty korupcyjne. Grozi mu do 12 lat więzienia. 

- Prokurator po przesłuchaniu zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - poinformował dziennikarzy rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski.- 

Co to konkretnie oznacza? Wobec senatora zastosowano zakaz opuszczania kraju i 1 mln zł poręczenia majątkowego.

Czytaj Staszku trzymaj się! Ofensywa obrońców senatora Koguta

Według prokuratury, sądecki polityk miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego.   Chodziło o wpisanie do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to - jak napisano w komunikacie Prokuratury Krakowskiej - "senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych".  Połowa pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu".

Czytaj też Trefny hotel „Cracovia” zaprowadzi Koguta do aresztu i wyautuje go na zawsze z polityki?

Kolejny zarzut dotyczy przyjęcia łapówki o wartości co najmniej 170 tys. zł. Kogut miał  wywierać wpływ na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A.. W tej z kolei sprawie miało chodzić o podjęcie decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym.  na mocy której - napisała w komunikacie prokuratura - "krakowska firma miała otrzymać 4 mln 400 tys. zł jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

Czytaj też Czym zajmuje się fundacja ze Stróż senatora Koguta? Zatrudnia ponad 200 osób.

Na senatorze Kogucie ciąży także „zarzut pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą". Polityk miał pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za wyposażenia wartego 24 tys. wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

[email protected] fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu