Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
30/07/2019 - 11:15

Promenada spacerowa, molo, stawy... Prace na Zaporadziu idą pełną parą [ZDJĘCIA]

Prace przy budowie strefy wypoczynkowo–rekreacyjnej w muszyńskim Parku „Zapopradzie” idą pełną parą. Obecnie powstaje między innymi promenada z alejkami spacerowymi, wyniesiona ponad teren, z zejściami zarówno do ogrodów, jak i w kierunku Popradu.

Na lewym brzegu Popradu, w dawnej dzielnicy uzdrowiskowej „Zapopradzie”, od ubiegłego roku rozbudowywane są ogrody tematyczne: antyczny, nowoczesny, skalny, francuski.

Prowadzone obecnie prace to kontynuacja inwestycji, porządkującej przestrzeń na tym obszarze.

Założeniem projektu jest stworzenie nowoczesnego parku uzdrowiskowego o pow. ok.3 ha, na który składać się będą: alejki spacerowe, staw rekreacyjny, woliery, a także dwa pawilony: letni i gospodarczy.

Staw rekreacyjny o nieregularnej linii brzegowej odzwierciedlał będzie naturalne rozlewisko i roślinność, gdzie znajdą miejsce dzikie zwierzęta (np. żaby, traszki).

Na jego obszarze powstaje owalna ptasia wyspa, której znacznej części linia brzegowa porośnięta będzie krzewami i szuwarami np. z trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej z przeznaczeniem dla kolonii lęgowych ptaków.

Wokół będą tereny otwarte zintegrowane z alejkami spacerowymi okalającymi staw. Wykonana zostanie fontanna napowietrzająca toń stawu, molo i kładka.

Woliery z ptakami ozdobnymi, kształtem przypominać będą żagle. Wnętrza klatek zaaranżowane zostaną poprzez nasadzenia drzewek i krzewów odpowiednich dla danego gatunku ptaków.

Projekt uzupełnią ławki, stoliki, kosze oraz kamienne dekoracje (figury, donice, wazy).

Nasadzona zostanie roślinność i zainstalowany system do jej nawadniania. Całość dopełni oświetlenie parkowe. Obszar parku będzie monitorowany.

Modernizowane są miejsca postojowe. Przebudowywana jest sieć energetyczna, wodociągowa, kanalizacji, przyłącza wody.

Projekt "Zgospodarowanie Zapopradzia z wykorzystaniem jego walorów przyrodniczych" stworzy nową, parkową  przestrzeni, przyjazną dla turystów i kuracjuszy, w tym osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.

Zakończenie prac zaplanowane jest na 31 października 2019 roku.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)