Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
17/12/2018 - 21:55

Protest nauczycieli, odwołane lekcje. Czarny scenariusz ziści się też w Sączu?

Zamknięte szkoły i przedszkola, pracujący rodzice gorączkowo szukający opiekunek do dzieci. Czy taki scenariusz ziści się także w Nowym Sączu i regionie. Dzisiaj nauczyciele w całej Polsce rozpoczęli ogólnopolski protest domagając się podwyżek. Jak ten protest się wyraża? Masowo idą na L4.

Zainicjowana przez samych nauczycieli oddolna akcja ma potrwać do 21 grudnia. Żądają oni 1000 złotowej podwyżki od 1 lutego 2019 roku. Jeśli rząd ich  nie wysłucha to zamierzają powtórzyć akcję po Nowym Roku.

Nauczyciele mają dojść niskich zarobków. Wielu z nich przyznaje, że praca w szkole jest coraz trudniejsza, coraz bardziej odpowiedzialna i stresująca, że reforma oświatowa goni reformę.

W wielu miastach Polski, nauczyciele popierając tę protestacyjną akcję solidarnie wzięli zwolnienia lekarskie. Jaki jest tego skutek?

Odwołane, albo skrócone lekcje, łączone klasy i grupy, a w niektórych miejscach całkowicie zamknięte placówki. Tak jest już w niektórych szkołach i przedszkolach w Polsce.

Nauczyciele sami zaczynają się upominać o lepszą płacę. Przypomnijmy, że najpierw o lepsze zarobki upomnieli się policjanci. Kilka dni temu taką oddolną akcję zorganizowali pracownicy sądowi, a teraz przyszła kolej na oddolną akcję nauczycieli.

Czy czarny scenariusz zamkniętych szkół i przedszkoli, odwoływanych lekcji, zajęć kilku łączonych klas dotknie także Nowy Sącz i Sądecczyznę?

Małgorzata Belska, nowa szefowa Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu, która zaledwie kilka dni piastuje to stanowisko, monitoruje sytuację w sądeckich szkołach.

-  Żadne niepokojące informacje, jak dotąd,do mnie nie dotarły - mówiła nam w poniedziałek Małgorzata Belska. - Dzisiaj po południu wysłałam do wszystkich miejskich placówek oświatowych zapytanie prosząc o informację ilu nauczycieli przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich, czy tych zwolnień jest w ostatnim czasie więcej i, czy jest to jakaś sytuacja niepokojąca. Jeszcze nie mam zwrotnej informacji ze wspomnianych placówek. Pełniejszą wiedzą na ten temat będę dysponowała we wtorek rano.

i.michalec@sadeczanin.info., fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu