Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
18/06/2021 - 11:05

Przerażające badania. Nowy Sącz najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie

Latem temat smogu schodzi w Nowym Sączu na bok. W końcu kto teraz pali w piecu? Ale piętno duszącego się miasta nie znika. Dziś wracamy do niego za sprawą wyników badań opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska.

Przerażające badania. Nowy Sącz najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie

Badania prowadzone były w latach 2019 – 2020 w całej Europie. I okazało się, że najbardziej zanieczyszczonym miastem na starym kontynencie jest właśnie Nowy Sącz. Za naszym miastem uplasowała się włoska Cremona i chorwacki Slavonski Brod. To bardzo złe dane, bo w czasie badań już przecież ruszyła akcja wymiany starych palenisk. A może to kolejny dowód na to, że smog z Nowego Sącza nie zniknie jeśli nie oczyścimy całej Kotliny Sądeckiej?

Na pocieszenie, jeśli w ogóle te dane można cytować w tych kategoriach, na liście najbardziej zanieczyszczonych miast nie jesteśmy osamotnieni. Źle jest w Krakowie, Zgierzu, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Trochę lepiej w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Olsztynie i Słupsku.

Jak czytamy na oficjalnej stronie agencji: - Chociaż w ciągu ostatniej dekady nastąpiła znaczna poprawa jakości powietrza w Europie, w najnowszej rocznej ocenie jakości powietrza EEA stwierdzono, że w 2018 r. narażenie na zawieszony pył drobny spowodowało ok. 417 tys. przedwczesnych zgonów w 41 państwach europejskich.

Kolejna ważna informacja: - Spośród 323 miast uwzględnionych w przeglądarce jakość powietrza w 127 miastach sklasyfikowano jako dobrą, co oznacza, że mieści się poniżej istotnej dla zdrowia wytycznej dla długoterminowego narażenia na działanie na PM 2.5 na poziomie 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (10 μg/m3) ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). 

Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska komentuje: - Chociaż jakość powietrza znacznie się poprawiła w ostatnich latach poziom zanieczyszczenia powietrza w wielu miastach w całej Europie pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie. Przeglądarka jakości powietrza w miastach umożliwia obywatelom łatwe porównywanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania z innymi miastami.

Dostarcza ona również konkretnych i lokalnych informacji, które mogą zapewnić większe możliwości działania obywatelom w kontakcie z władzami lokalnymi w celu rozwiązania tych problemów. Pomoże to nam wszystkim osiągnąć unijne cele zerowego poziomu zanieczyszczeń… (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu