Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
26/10/2013 - 07:59

Przestawiamy zegarki i śpimy godzinę dłużej. Czas zimowy

W nocy z soboty na niedzielę (25/26 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Dzięki cofnięciu wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00 pośpimy o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywać do 29 marca 2014 roku.

Zmiany czasu odbywające się dwa razy w roku – czas letni i zimowy – obowiązują w około 70 krajach na całym świecie. W całej Unii Europejskiej, zgodnie z unijną dyrektywą z 2001 roku, na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października, a na letni w ostatnią niedzielę marca, a służyć ma to efektywniejszemu wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.
Po raz pierwszy zmianę taką zastosowali Niemcy podczas I wojny światowej (1916), a w Polsce obowiązywać zaczęła ona w Dwudziestoleciu międzywojennym, funkcjonując z krótkimi przerwami do dnia dzisiejszego (niezmiennie od 1977 roku).
O ile nasze elektroniczne zegarki i komputery przestawią się automatycznie, to z zegarem biologicznym może być już nieco inaczej. Najwięcej problemów będą mieć oczywiście ci, którzy zdecydują się na nocną podróż pociągiem. W całej Polsce na wszystkich dworcach składy zatrzymają się o godz. 2 i nie ruszą przez godzinę.
Kto najmniej odczuje zmianę czasu? Koty, największe domowe śpiochy, dziennie przesypiające po kilkanaście godzin.

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu