Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
09/05/2023 - 15:25

Przewodniczący Rady Gminy Łososina Dolna zrezygnował z mandatu. W tle kosztowna budowa ośrodka zdrowia

Po ostatniej sesji Rady Gminy Łososina Dolna przewodniczący Jerzy Schneider złożył mandat radnego. Powód? Według relacji innego z radnych, nie chciał zgodzić się na zwiększenie wydatków na budowę przez gminę ośrodka zdrowia i "zablokować na lata inne inwestycje". Sam Schneider potwierdza swoją decyzje, ale nie chce jej komentować.

W okręgu wyborczym Tęgoborze w gminie Łososina Dolna będą musiały odbyć się wybory uzupełniające do gminnej rady. Po ostatniej sesji 28 kwietnia mandat złożył przewodniczący Jerzy Schneider. Były już radny nie chce komentować swojej decyzji, ale potwierdza, że do takiej sytuacji doszło. 

- Jest to protest przeciw zadłużaniu gminy przez obecnego wójta Andrzeja Romanka oraz wobec nieodpowiedzialności niektórych radnych, którzy zrezygnowali z udziału w sesji. Sprawa dotyczy budowy nowego ośrodka zdrowia w Łososinie Dolnej. Ze względu na deficyt lekarzy ten ruch wydaje się wysoce nieodpowiedzialny. Ogromne inwestycje związane m.in. z rozbudową oczyszczalni ścieków w Tęgoborzy i Łososinie Dolnej oraz budowa sali gimnastycznej w Witowicach Dolnych już w znacznym stopniu będą obciążać budżet gminy na kolejne lata - zaznacza Jacek Turek, radny gm. Łososina Dolna.  

Z jego wyliczeń budowa ośrodka zdrowia to około 10 mln zł plus koszt wyposażenia. Na ten cel gminie udało się uzyskać kwotę 4 mln zł dofinansowania. Zdaniem Turka lepszym wyjściem jest komercjalizacja służby zdrowia jak w pobliskiej gminie Chełmiec. 

W rozmowie z portalem sadeczanin.info wójt Andrzej Romanek przyznaje, że wszystkie realizowane inwestycje są konieczne. 

- Między innymi rozbudowujemy dwie oczyszczalnie ścieków, budujemy ujęcia wody, po to, aby jej nie zabrakło nie tylko nam, ale i naszym dzieciom, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, drogi, kupujemy nowe samochody dla OSP, wszystko z dużym wsparciem środków zewnętrznych. Dość powiedzieć, że inwestycje które zrealizowaliśmy, realizujemy lub wkrótce zaczniemy realizować, na które mamy zabezpieczone środki to kwota 104 mln zł, w tym pozyskane zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 60 mln zł - wylicza Romanek.

Jedną z kluczowych inwestycji ma być budowa nowego ośrodka zdrowia, bo obecny budynek pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku i jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. 

- Dzięki naszym staraniom udało się uzyskać dwie dotacje na łączną kwotę 4 mln zł, w tym 3 mln środków z Polskiego Ładu przyznanych tylko dla miejscowości Łososina Dolna, które przeznaczamy na budowę ośrodka zdrowia, który służyłby mieszkańcom wielu miejscowości naszej gminy. Co więcej w Wieloletniej Prognozie Finansowej uchwalonej początkiem grudnia 2022 r., w której zapisano wieloletnie inwestycje, zabezpieczono kwotę przeszło 8 mln zł., w tym 4 mln pozyskanych dotacji, na ośrodek zdrowia. Po przetargu okazało się, że do tej inwestycji należy dopłacić jeszcze 1,5 mln zł. Tu ku mojemu zdziwieniu rozgorzała wysoce zaskakująca dyskusja, a kilku radnych głosowała przeciwko budowie ośrodka. Dodajmy, że przy zaniechaniu inwestycji, należałoby zwrócić 3 mln zł dotacji z Polskiego Ładu. Usłyszałem od jednego czy dwóch radnych naszej gminy: "to zwrócimy pieniądze". Niepojęte, bo pieniądze zwrócimy, a nabrzmiały problem pozostanie - dodaje wójt Łososiny Dolnej. 

[email protected], fot. Google Street ViewDziękujemy za przesłanie błędu