Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/12/2020 - 11:50

Przewoźnik obcina kursy bez uprzedzenia? Kary sięgają dziesiątek tysięcy złotych

Przewoźnik, który likwiduje kursy bez uprzedzenia wcale nie musi być bezkarny. Podobnie jak ten, który używa pojazdów w złym stanie technicznym. Wystarczy złożyć skargę do Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie. Kary za lekceważenie przepisów sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przewoźnik obcina kursy bez uprzedzenia? Kary sięgają dziesiątek tysięcy złotych

W ostatnim czasie do naszej redakcji napłynęło bardzo dużo skarg na temat działania prywatnych przewoźników: likwidowane są bez uprzedzenia połączenia, rozkłady na przystankach są zupełnie nieadekwatne do tych, które znaleźć można na Internecie i nikt – mimo bardzo wyraźnego nakazu ustawowego – nie uprzedza pasażerów o zmianach. Jednym słowem chaos i zupełny brak poczucia odpowiedzialności.

Sztandarowym przykładem jest firma Marpol, która jest monopolistą na trasie Nowy Sącz – Rytro – Piwniczna-Zdrój. O tym jak są traktowani pasażerowie pisaliśmy bardzo szczegółowo w publikacji Skandal! Po co informować o zdjęciu kursów? Niech ludziska kwitną na mrozie!

Jednak konkluzja podobnych artykułów nie była zbyt optymistyczna – wydawać być się mogło, że przewoźnicy, firmy transportowe nie ponoszą w rzeczywistości żadnych poważniejszych konsekwencji. Ba, mało kiedy zdarzy się, że podczas konfrontacji z dziennikarzami użyją słowa: przepraszam. Tak jednak wcale być nie musi.

Otóż jest instytucja, która może nie tylko ukarać przewoźnika za złamanie obowiązujących przepisów, ale za poważniejsze zaniedbania nawet odebrać prawo do obsługi danej linii. Tą instytucją jest Inspekcja Transportu Drogowego, do której pasażerowie mogą składać skargi każdego rodzaju.

Jak skorzystać z tej możliwości? Są trzy sposoby. Skargę można złożyć telefonicznie pod numerem 695 301 299 w trakcie dyżuru pełnionego przez inspektorów w poniedziałki w godzinach od 8.30 do 15. I jak usłyszeliśmy w wydziale wojewódzkim ITD to najczęściej wybierana forma kontaktu.

Zobacz też: Voyager wycofał grudniowe bilety miesięczne! Mieszkańcy muszą płacić drożej

Skargi można złożyć też drogą elektroniczną [email protected] lub za pośrednictwem skrzynki ePUAP dostępnej na stronie WITD. Można skorzystać z formy bardziej tradycyjnej, czyli listownej. Obie formy są najskuteczniejsze w przypadku, gdy chcemy dołączyć zdjęcia obrazujące naruszenie prawa albo skany dokumentów. – Skargę można złożyć anonimowo – usłyszeliśmy w Krakowie. Ale jeśli podamy nasze dane wraz z adresem korespondencyjnym, to otrzymamy informację zwrotną o wszczęciu kontroli. Nie dostaniemy za to informacji o samych wynikach.

- Skarg jest sporo i każda z nich jest uwzględniania w harmonogramie kontroli przeprowadzanych przez inspektorów w terenie – zapewniono nas w sekretariacie WITD.

Kolejną instytucją, do której można złożyć skargę na przestrzeganie rozkładu jazdy jest starostowo powiatowe, bo to starosta zatwierdza linie obsługujące pasażerów w granicach danego powiatu. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu