Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
17/08/2021 - 11:50

Przez Google Maps Starowiejska robi za obwodnicę. Mieszkańcy mówią: koszmar!

Ulica Starowiejska przebiega przez nowosądeckie osiedle Helena i sołectwo Mała Wieś w gminie Chełmiec. Dziś mieszkańców obu miejsc łączy jedno – są wściekli, bo ta wąska droga wskazywana jest przez Google Maps jako alternatywa dla drogi wojewódzkiej 969 dla wszystkich, którzy chcą ominąć korki pod Urzędem Gminy w Chełmcu i szybko wydostać się stąd na Krościenko i Nowy Targ.

- To jest koszmar, prawdziwy dramat. Pod oknami mamy ciągle sznur aut. Wszyscy, którzy chcą sobie skrócić drogę jadąc na Podegrodzie a dalej na Krościenko za każdym razem, jak się korkuje skrzyżowanie pod Urzędem Gminy, a tam przecież dzieje się to nagminnie, jadą pod naszymi oknami. Sam widzę codziennie dziesiątki aut z rejestracjami z całej Polski, ale również z innych krajów – mówi bez owijania w bawełnę sołtys Małej Wsi Zygmunt Plewa.

- U nas czasem nie idzie nawet wyjechać z posesji. Ja mam dom na łuku i żebym mógł bezpiecznie włączyć się do ruchu, to ktoś ode mnie musi wyjść na ulicę i zatrzymać ruch a jak nikogo nie ma akurat w domu, to wyjeżdżam tylko cudem z duszą na ramieniu – opisuje sytuację, z jaką sam musi się nieustannie borykać.

Tyle, że Starowiejska po stronie chełmieckiej, choć naprawdę wąska, ma już chociaż chodniki, a jak podkreśla szef zarządu osiedla Helena ta sama ulica po stronie nowosądeckiej ciągle jeszcze na chodnik czeka, podobnie zresztą jak na kanalizację burzową. Kierowcy szukający tędy alternatywnego przejazdu przez zakorkowaną Papieską stanowią zatem również zagrożenie dla pieszych. – Rozmawiałem z panem prezydentem na ten temat już kilka razy. Starowiejska od lat ciągle spada z budżetu – komentuje Tadeusz Potoczek.

Czy rzeczywiście winnym zamieszania jest Google Maps, które jednoznacznie wskazuje przejazd przez Starowiejską jako najdogodniejszy, by wydostać się z tych okolic na Podegrodzie, Krościenko i dalej Nowy Targ i Zakopane?

Plewa uważa, że tak. A najgorsze, że z rozwiązania korzystają obok osobówek również auta ciężarowe. Potoczek z kolei zastrzega, że Starowiejska jest przecież drogą publiczną i nikomu przejazdu tędy zabronić nie można. W Małej Wsi pojawiły się nawet spekulacje, że Zarząd Dróg Wojewódzkich miał już wystąpić do Google Maps o to, by przejazdu Starowiejską nie preferować w aplikacji. My jednak otrzymaliśmy z ZDW informację, że to nieprawda. - Wniosek nie został wysyłany – twierdzi zdecydowanie rzecznik Agnieszka Ćwiertniewicz.

Jest jednak coś, w czym i sołtys Plewa i przewodniczący Potoczek są zgodni bez żadnych wątpliwości – problem powinien się skończyć raz na zawsze, gdy powstanie brakujący łącznik obwodnicy północnej Nowego Sącza i obwodnicy Chełmca. – Jeśli go rzeczywiście zrobią, to będziemy w końcu bezpieczni – podsumowuje Plewa zaznaczając, że w najbliższym czasie chce na ten temat porozmawiać bezpośrednio z władzami gminy Chełmiec. Nie ukrywa, że liczy, że może z urzędnikami uda się znaleźć jakieś inne, tymczasowe rozwiązanie.

My do tematu wrócimy jak tylko otrzymamy wyjaśnienia z Nowego Sącza co dalej z zapowiadaną modernizacją ulicy Starowiejskiej po stronie Heleny. ([email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info JM)Dziękujemy za przesłanie błędu