Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/03/2021 - 13:05

Ptasia grypa zbiera żniwo na Sądecczyźnie. Czy jest się czego bać?

Wirus HPAI znany jako ptasia grypa szybko rozprzestrzenia się w naszym regionie. Kilka dni temu zagazowano w Bielance kilkanaście tysięcy sztuk drobiu, teraz podejrzenie wirusa padło na gospodarstwa w powiecie limanowskim. Czy bardzo niebezpieczna i wysoce zakaźna dla drobiu ptasia grypa jest zagrożeniem również dla ludzi? Co na ten temat mówi powiatowy lekarz weterynarii?

W regionie szaleje ptasia grypa. Niedawno zlikwidowano ponad 16 tysięcy sztuk drobiu w miejscowości Bielanka pod Gorlicami. - Likwidacją chorego ptactwa zajmuje się specjalistyczna grupa ze sprzętem do usypiania drobiu. To humanitarna metoda z  zastosowaniem gazu – mówił w rozmowie z „Sądeczaninem”  powiatowy lekarz weterynarii, Marcin Przybycień. Czytaj więcej: Ptasia zaraza pod Gorlicami. Wybili 16 tysięcy kur i indyków

W zwalczaniu ptasiej grypy i ochronie gospodarstw na terenie powiatu nowosądeckiego pomagają teraz strażacy. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczali dziś teren w miejscowości Krasne Potockie i rozkładali maty dezynfekcyjne. Resztą zajmowali się wykwalifikowani pracownicy służb weterynaryjnych.

Ptasia grypa z powiatu nowosądeckiego prawdopodobnie przeniosła się już na tereny powiatu limanowskiego. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Limanowej podejrzewa, że aż w trzech gospodarstwach może znajdować się drób zarażony wirusem HPAI. Ptaki mają pochodzić z innego gospodarstwa, lecz jeśli ptasią grypę potwierdzą badania próbek, okaże się, że wirus został zawleczony na limanowskie tereny z powiatu nowosądeckiego.

Pracownicy PIW w sobotę zebrali próbki z gospodarstw do badań i wysłali je do krakowskiego laboratorium. Jak podaje limanowski portal, wyniki będą znane na początku przyszłego tygodnia. Jednak powiatowy lekarz weterynarii w Limanowej, Anna Kawula, że w jednym z gospodarstw objawy wirusa grypy wśród drobiu są bardzo wyraźne.

- Wirus grypy powoduje chorobę, która jest niezwykle zakaźna i zaraźliwa i może powodować nawet stuprocentową śmiertelność – mówił w rozmowie z "Sądeczaninem" Włodzimierz Janczy, z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Sączu. Czy martwić powinni się również ludzie? To zależy od podtypu wirusa.

- Przypadki infekcji u ludzi notowano przy podtypach H5N1 oraz H7N9. Człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt, nie notowano natomiast infekcji przeniesionej z człowieka na człowieka – wyjaśnia zastępca powiatowego lekarza weterynarii. – Naukowcy podejrzewają, że przenosi się on z dzikiego ptactwa a drób domowy, a potem na człowieka.

Aby zapobiec przedostaniu się wirusa ptasiej grypy do kur, kaczek czy gęsi, hodowcy powinni izolować drób od dzikiego ptactwa, nie karmić go na zewnątrz i nie dopuszczać ich do zbiorników wodnych, do których dostęp mają też np. dzikie kaczki. Właściciele drobiu muszą również zadbać o przygotowanie specjalnych mat dezynfekujących i zabezpieczenie paszy do karmienia przed dzikim ptactwem.

Sami powinni dbać o higienę i używać odzieży ochronnej. Dodatkowo hodowcy muszą również obserwować swój drób i wszelkie zmiany (np. pomór, drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł) zgłaszać do odpowiedniego organu Inspekcji Weterynaryjnej. Więcej informacji o wirusie ptasiej grypy przeczytasz w tym materiale: Sądecczyzna zagrożona ptasią grypą. Rozmowa z lekarzem weterynarii

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia grypy ptaków jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie. Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na grypę ptaków zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu. Więcej o środkach z budżetu państwa przeczytasz tutaj.

Po dokonaniu zgłoszenia - do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii -posiadacz drobiu zobowiązany jest do:

  • izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam ptaków;
  • wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych;
  • nie wywożenia z gospodarstwa materiału biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków);
  • uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się ptaki podejrzane o zakażenie lub chorobę.

([email protected], zdjęcie ilustracyjne Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu