Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
08/05/2017 - 16:55

PWSZ w Nowym Sączu z nowym, magisterskim kierunkiem studiów

Dr hab. Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu poinformował o uzyskaniu zgody na wprowadzenie do toku studiów nowego kierunku, jakim są studia magisterskie drugiego stopnia z fizjoterapii. Podczas konferencji rektor poinformował także o podpisanej umowie między Państwową Wyższą Szkołą Zawodową a Sądeckimi Wodociągami.

W konferencji uczestniczyli rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prorektor dr Marek Reichel, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej dr Tomasz Cisoń, zastępca dyrektora IKF dr Katarzyna Zwolińska-Mirek oraz prezes zarządu spółki Sądeckie Wodociągi, Janusz Adamek.

Rektor uczelni, Mariusz Cygnar, poinformował, że PWSZ otrzymała zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na prowadzenie  jednolitych pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia. Do tej pory były to jedynie studia pierwszego stopnia, które kończyły się tytułem licencjackim. Teraz studia w sądeckiej uczelni będzie można ukończyć z tytułem magistra, co zwiększa szanse na rynku pracy.

Zobacz też: Tajemnicza wizyta ministra Gowina w sądeckiej PWSZ [zdjęcia]

- Fizjoterapia nie jest kierunkiem łatwym. Mimo to cieszy bardzo dużym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. Jest to zawód, który wymaga ciężkiej pracy fizycznej i również dobrego podejścia emocjonalnego do pacjenta. Mam nadzieję, że w naszym regionie, w którym znajduje się mnóstwo sanatoriów, mnóstwo jednostek dbających o zdrowie, będzie to miejsce pracy dla przyszłych studentów - mówił Tomasz Cisoń, dyrektor IKF, w którym będzie prowadzony ten kierunek.

- Uważam, że fizjoterapia jest zawodem przyszłości, bo patrząc na sytuację społeczno-demograficzną w Polsce i w Europie, społeczeństwo się starzeje. Dbamy bardziej o swoje zdrowie, o swój wygląd. W związku z tym zapotrzebowanie na fizjoterapeutów na pewno będzie zarówno w kraju, jak i w całej Europie - dodał dr Tomasz Cisoń,

Władze uczelni będą starać się w przyszłości uzyskać zgodę na wprowadzenie kolejnych kierunków takich jak: dietetyka, położnictwo oraz transport i logistyka.

- Program kształcenia w Instytucie Kultury Fizycznej został przygotowany tak, aby nasi absolwenci zdobyli wiedzę, umiejętności, kompetencje społeczne pozwalające im do pracy w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Nasi absolwenci będą przygotowani przede wszystkim do kompleksowej oceny funkcjonalnej pacjenta, a także dostosowania wszystkich dostępnych zabiegów fizjoterapeutycznych zarówno w celach profilaktycznych, jaki i leczniczych -  tłumaczyła Katarzyna Zwolińska-Mirek, zastępca dyrektora IKF.

- Program kształcenia obliguje naszych studentów do odbycia 1560 godzin praktyk zawodowych w niemal dwudziestu pięciu podmiotach wykonujących działalność leczniczą - przypomniała zastępca dyrektora IKF.

Nabór na studia magisterskie z fizjoterapii rozpocznie się już 1 czerwca. Tak, aby pierwsi studenci rozpoczęli naukę od 1 października 2017 roku.

Dzisiaj władze uczelni podpisały także umowę z Januszem Adamkiem - prezesem zarządu Sądeckich Wodociągów. Poprzez tę współpracę będą prowadzone wzajemne badania naukowe, a studenci będą mogli odbywać w tej instytucji praktyki zawodowe.

Raf. Fot. własneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)