Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
27/06/2018 - 20:10

Radni poprawili uchwałę z luką. Tanie bilety miesięczne dla 4 i 5-latków

Nareszcie dzieci w wieku od 4 do 6 lat zameldowane na terenie Nowego Sącza i uczęszczające do przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej, albo do innych placówek wychowania przedszkolnego działających w mieście będą mogły korzystać z ulgowych biletów miesięcznych. Część kwoty pokrywać będzie miasto.

Radni podjęli wczoraj na sesji uchwałę w tej sprawie. Cztero i pięcioletnie dzieci będą mogły korzystać już z ulgowych biletów w lipcu.

Po interpelacjach radnych i interwencji rodziców u Rzecznika Praw Dziecka, miasto wreszcie wprowadziło przepisy, dzięki którym wszystkie dzieci będą mogły korzystać z darmowych przejazdów do i ze szkoły oraz przedszkola w autobusach MPK. Wcześniej, z powodu luki w przepisach, dzieci w wieku od 4 do 6 lat były pozbawione tego przywileju.

Zobacz także: Nowy Sącz: W końcu wszystkie dzieci będą jeździć za darmo autobusami MPK

Do tej pory było tak, że dziecko do czwartego roku życia jeździło w miejskich autobusach bezpłatnie. Kolejna grupa, której miasto pokrywało część kosztów dojazdu obejmowała uczniów w wieku od 6 do 24 lat.

Uchwała Rady Miasta Nowego Sącza dotycząca refundacji przejazdów, która została przyjęta w 2015 roku pomijała, niestety dzieci w wieku 4 i 5 lat.

O to, aby i te dzieci mogły również korzystać z tej refundacji zabiegali rodzice najmłodszych mieszkańców miasta i radny Tadeusz Gajdosz, który pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Nowym Sączu.  

Dwie interpelacje radnego Gajdosza do władz miasta o uregulowanie tej kwestii nie poskutkowały. Dopiero trzecia przyniosła zamierzony efekt i doprowadziła do tego, że sporne zapisy zostały zmienione, a luka, jaka w nich występowała naprawiona.

Podczas wczorajszej sesji radni przyjęli uchwałę jednogłośnie. Teraz rodzicie odwożący swoje dzieci w wieku 4 i 5 lat do przedszkoli, czy oddziałów przedszkolnych działających w szkołach będą mogli wykupić dla swoich pociech miesięczny bilet za około 25 złotych. Do tej pory taki bilet kosztował ich 51 złotych.

- Bardzo się cieszę, że udało się tę kwestię w końcu zamknąć – mówi radny Tadeusz Gajdosz. – Wreszcie zniknie luka w przyjętych trzy lata temu przepisach, a dzieci w wieku 4 i 5 lat będą mogły korzystać z czegoś, czego były pozbawione. Dzięki wsparciu rodziców najmłodszych udało się tę sprawę doprowadzić do szczęśliwego finału. Determinacja się opłaciła.  Dziękuję, że prezydent miasta Ryszard Nowak przychylił się do podnoszonych przeze mnie argumentów. To zostało zrobione dla dzieci. Poprawiliśmy przepis, który nie do końca był właściwy.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM., KS.Dziękujemy za przesłanie błędu